KMgF3 kristalinin yapısal, elastik, elektronik ve titreşim özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, elastic, electronic and vibrational properties of KMgF3
  1. Tez No: 377296
  2. Yazar: BAHADIR SALMANKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada yoğunluk fonksiyon teorisi, düzlem dalga yapay potansiyel metodu, genelleştirilmiş gradyan yaklaşımı kullanılarak kübik peroksit kristal yapıdaki KMgF3 materyalinin yapısal, elastik, elektronik ve titreşim özellikleri incelenmiştir. Elde edilen yapısal ve elastik sonuçların daha önceki deneysel ve teorik sonuçlarla son derece uyumlu olduğu görülmüştür. Materyalin elektronik bant yapısı, parçalı ve toplam elektronik durum yoğunlukları elde edilmiş, daha önceki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yapılan incelemede KMgF3 kristalinin dolaylı bant aralığına sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte kristalin fonon spektrumu elde edilmiş, inelastik nötron saçılması sonuçlarıyla karşılaştırıldığında son derece uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
We have employed the ab initio plane-wave pseudopotential method, within a generalized gradient approximation of the density functional theory, and linear response approach, to investigate structural, elastic, electronic and vibrational properties of KMgF3 in cubic perovskite structure. The calculated structural and elastic parameter are in good agreement with previous experimental and theoretical results. The electronic band structure, projected and total density of states are presented and compared with previous results. Our calculations show that KMgF3 has an indirect band gap. The calculated phonon spectrum are in good agreement with inelastic neutron scattering measurement.