Azap Gölü'nün sedimentlerindeki ve sularındaki ağır metal miktarlarının belirlenmesi
Determination of heavy metals in Azap Lake's sediment and water
- Tez No: 377314
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yaşamımızın en önemli sorunlarının başında çevre kirliliği gelmektedir. Çevre kirliliği ekosistemlerimizi büyük ölçüde tehdit etmektedir. Hızlı kentleşme ve sanayileşmenin neden olduğu çevre kirliliği sucul ortamları olumsuz yönde etkilemektedir. Son dönemlerde sucul ortamlarda çevre kirliliği çalışmaları hızlı bir şekilde artmıştır. Bu çalışmada Aydın ilinin Söke ilçesinde bulunan Azap Gölünün su kalitesinin belirlenmesinde kullanılan bazı parametreler ve su kirliliğine neden olabilecek bazı faktörler incelenmiştir. Azap gölünün çeşitli özellikleri dikkate alınarak beş farklı istasyon belirlenmiştir. Her bir istasyonda iki aylık periyotlar halinde eylül 2013 - mayıs 2014 tarihleri arasında 5 kez su ve sediment örnekleri alınmıştır. Alınan sediment örneklerinde ağır metal (Fe, Al, Mn, Cr, Co, Cd, Cu, Ni, Ba, Pb, Zn, B) analizi; su örneklerinde ise pH, sıcaklık, iletkenlik, toplam sertlik, alkanite ve ağır metal (Fe, Al, Mn, Cr, Co, Cd, Cu, Ni, Ba, Pb, Zn, B) analizi yapılmıştır. Ağır metal analizleri ICP-OES cihazı ile pH, sıcaklık ve iletkenlik tayinleri ph metre ile, toplam sertlik ve alkalinite tayinleri ise titrimetrik yöntem ile yapılmıştır. Su ve sediment örneklerindeki ağır metal derişimlerine bakıldığında Fe, B ve Al diğer ağır metallere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Su örneklerinde genel olarak Cr, Co, Cd ve Pb; sediment örneklerinde ise Pb tayin edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The most significant problem in our life is environmental pollution. It is the most probably threating in our ecosystems.Environmetal problem which can lead to ill urbanization and industrialization affects negatively in hydrophilous stage. Recently, scientific research continues quickly in hydrophilus stage. For this study, it has examined some factors to cause water pollution and using parameter to be identified the quality of water in a lake of Azap in Aydın-Söke. In the different time interval, it has determined variable features in lake of azap in different 5 stations.It has taken five times water and sediment between September 2013- May 2014 two months periods in every station. Taking sediment examples have done heavy metal analysis (Fe, Al, Mn, Cr, Co, Cd, Cu, Ni, Ba, Pb, Zn, B). As to water examples have done Ph, temperature, conductivity, total hardness, alkanite, and heavy metal (Fe, Al, Mn, Cr, Co, Cd, Cu, Ni, Ba, Pb, Zn, B)Heavy metal analyses were analysed with ICP-OES test device. Ph, temperature and conductivity were investigated with Ph meter.Other analysis which are total hardness and alkanite were tested with titrimetric method. When heavy metal molalities are looked in the water and sediment examples, Fe, B and Al are detected higher than other heavy metals.Generally, Cr, Co, Cd and Pb are not analysed in water examples. As for that sediment example; Pb is not analysed.