Ekoturizm kapsamında kuş gözlemciliği: Azap Gölü örneği
Bird watching within the scope of ecotourism: Azap Lake case study
- Tez No: 832563
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çeşitli iklim tipleri, jeolojik yapısı, arkeolojik yapısı ve kültürel açıdan zenginliğiyle birçok bitki ve hayvan çeşidi bulunan Türkiye, doğal hayat bakımından büyük ve eşsiz bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel son dönemlerde ekoturizmin varlığını ve etkinliğini gündeme getirmiştir. Kuş Gözlemciliği (Ornitoturizm), doğayı ve çevreyi seven birçok insan tarafından tercih edilmesi, ucuz ve ulaşılabilir olması, doğa bilincinin oluşmasında önemli katkılar sağlaması açısından doğa turizminin önemli kolları arasındadır. Türkiye'de ekoturizm bağlamında birçok etkinlik ve aktivite yer almaktadır. Bunlar içerisinde bulunan bir aktivite olan kuş gözlemciliği önem arz eden bir aktivite olarak değerlendirilmektedir. Ekoturizm aktivitesi olan kuş gözlemciliği hobi olarak değerlendirilen özel ilgi turizmi çeşididir. Önemli bir rekreasyon faaliyeti olan kuş gözlemciliği doğayı kuşların dünyasından bakmayı amaçlayan gözlem sporudur. Ayrıca rekreatif bir aktivite olan kuş gözlem sporu kuşların tabii hayat ortamlarında çıplak gözle teleskop, dürbün vb. gibi cihazlarla seslerin dinlenmesiyle gözlem yapılabilmesi olarak tanımlanır. Bu çalışmanın asıl amacı; turizm bağlamında kuş gözlemciliğinin ekoturizm açısından değerlendirilmesi ve Aydın-Söke yöresinde bulunan Azap Gölü'nün kuş gözlem potansiyelinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmada literatür taraması ve alan gezisi yapılmış olup , bölge halkı ile görüşülmüş, EKODOSD yetkilileri, biyoçeşitlilik koordinatörü, doğa fotoğrafçıları ile görüşme sağlanmıştır. Görüşmede Azap Gölü'nün,“Ekoturizm bağlamında kuş gözlem potansiyeli ile Azap Gölü'nün gelecekteki turizm beklentileri ve faaliyetleri”değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilerek, çalışmaya son şekli verilmiştir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma olup, veri toplama aracı olarak görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Azap Gölü'nün“Ulusal Öneme Haiz Bir Sulak Alan”olarak 2019'da tescillenmesi sebebiyle, turizm faaliyetlerinin daha çok artacağı, sürdürülebilir turizm bağlamında da ifade edilmiştir. Bölgenin yeterince tanıtılması, gözlem kulelerinin hizmete girmesi ile birlikte kuş gözlemciliği turizminin canlılık kazanacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, with its various climate types, geological structure, archaeological structure and cultural richness, as well as many plant and animal species, has a great and unique potential in terms of natural life. This potential has recently brought the existence and effectiveness of ecotourism to the agenda. Bird Watching (Ornithotourism) is among the important branches of nature tourism in terms of being preferred by many people who love nature and the environment, being cheap and accessible, and making significant contributions to the formation of nature awareness. There are many events and activities in the context of ecotourism in Turkey. Bird watching, one of these activities, is considered an important activity. Bird watching, an ecotourism activity, is a type of special interest tourism that is considered as a hobby. Bird watching, an important recreational activity, is an observation sport that aims to look at nature from the world of birds. In addition, bird watching, which is a recreational activity, is the sport of observing birds in their natural habitats with the naked eye, using telescopes, binoculars, etc. It is defined as the ability to make observations by listening to sounds with devices such as. The main purpose of this study is; It is aimed to evaluate bird watching in terms of ecotourism in the context of tourism and to investigate the bird watching potential of Azap Lake in the Aydın-Söke region. In the research, a literature review and field trip were conducted, local people were interviewed, EKODOSD officials, biodiversity coordinator and nature photographers were interviewed. During the meeting,“Bird observation potential in the context of ecotourism and future tourism expectations and activities of Azap Lake”were evaluated. The data obtained was analyzed and the study was given its final form. The method of the research was qualitative research and the interview technique was used as a data collection tool. As a result of the research, it was also stated in the context of sustainable tourism that tourism activities will increase further, as Azap Lake was registered as a“Wetland of National Importance”in 2019. It has been stated that bird watching tourism will gain vitality with the adequate promotion of the region and the opening of observation towers.