İskeletsel sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde uygulanan hibrit hızlı üst çene genişletmesi ve mentoplate tedavisinin üst havayollarına etkilerinin üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Three-dimensional evaluation of the effects of hybrid rapid maxillary expansion and mentoplate treatment on upper airways in individuals with skeletal class III malocclusion
  1. Tez No: 605252
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN OKŞAYAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sınıf III maloklüzyonların iskeletsel ankraj alınarak yapılan erken dönem tedavi yöntemlerinden biri olan hibrit RME ve mentoplate kombinasyonunun öncelikle üst havayolları üzerine etkilerini üç boyutlu olarak incelemek ve sonrasında dental, iskeletsel ve yumuşak doku profiline yansımalarını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Hibrit RME ve mentoplate kombinasyonu ile tedavi edilmiş, yaşları 9.6 ve 13.3 yıl arasında değişen (ortalama 11.2 ± 1.25 yıl) 14 erkek 11 kız toplam 25 hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Ekspansiyon vidası günde iki kez çeyrek tur çevrilerek günlük 0.44 mm genişlik elde edilmek üzere aktive edilmiş ve yeterli genişlik sağlanıncaya kadar bu işlem devam etmiştir. Üst çenedeki molar bantlarının üzerinde bulunan çengellerden alt çenedeki mentoplate'in ağız içinde görülen çengelleri arasında uygulanan intermaksiller elastikler ile tek tarafta 250-400 gr kuvvet ölçülmüştür. Pozitif overjet elde edilinceye kadar devam ettirilen intermaksiller elastik kullanımı sonrası üst havayolları ile ve sert ve yumuşak dokularda meydana gelen değişiklikler KIBT verileri üzerinden tedavi öncesi değerleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmaları eşli örnekler t testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to analyze the effects of hybrid RME and mentoplate combination on the upper airways in three dimensions primarily and then to investigate reflections on the dental, skeletal and soft tissue profile. Material and method: Cone-beam computed tomography images of 25 patients (14 male, 11 female) aged between 9.6 and 13.3 years (mean 11.2 ± 1.25 years) treated with hybrid RME and mentoplate combination were analyzed retrospectively. The expansion screw was activated by turning the screw twice a day results in a daily expansion of 0.44 mm and it continued until sufficient expansion was achieved. 250-400 gr of force on one side was measured with the intermaxillary elastics which ran from the hooks of upper molar bands to the hooks of mentoplate. Intermaxillary elastics were used until positive overjet was obtained, and then, changes in upper airways, hard and soft tissues were evaluated by comparing CBCT data with pretreatment values. CBCT data analyzed with IBM SPSS V23. Pre-treatment and post-treatment comparisons of normal distribution data were analyzed with paired samples t-test.