Doğal afet yönetiminde kış koşulları ile mücadelede acil müdahale ekiplerinin organizasyonu
The organization of emergency response teams fighting against winter conditions of natural disaster management
  1. Tez No: 377333
  2. Yazar: ÇAĞATAY KALKANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP BARAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Doğal afetler, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan ve normal yaşam ve insan faaliyetleri üzerindeki olumsuz etkilere sahip doğa olaylarıdır. Kendini tekrarlayan bir süreç olarak doğal afetlerle mücadele edebilmek için, öncesinde, afet sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlar söz konusudur. Afet öncesi, hazırlıklı olmak adına, eğitimli kadrolar, malzeme ve araç gerecin doğru noktalarda konumlandırılması önem kazanırken, afet sırasında, ortaya çıkan gereksinimlerin hızlı bir biçimde saptanması ve gerekli araç gereçlerin ihtiyaç duyulan yerlere acil bir biçimde eriştirilmesi gerekir. Afet sonrasında ise, afet sırasında edinilen veri ve tecrübelerin bilgiye eriştirilmesi gerekir. Afet sonrasında ise, afet sırasında edinilen veri ve tecrübelerin dönüştürülerek gelecekte meydana gelecek doğal afetlere yönelik iyileştirme ve zarar azaltma faaliyetleri için kurumsal hafızaya kazandırılması önemlidir. Bu çalışmada, mevcut yasa ve yönetmeliklerle İstanbul İli'nde kış koşulları ile görevlendirilmiş AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) örnek olarak ele alınarak güzergahlara müdahalenin daha etkin ve verimli biçimde yapılmasını sağlamak, tuzlama ve kar küreme araçlarının şantiyelerden bekleme noktalarına optimum müdahaleye imkan sağlayacak biçimde atanmasını temin etmek, farklı tipteki ve özelliklerdeki araçların, farklı şantiyelerden, bekleme noktalarına atanmasını sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are the events that cause social and economic losses. They also have negative effects on everyday life of human and nature. To deal with such disasters repeating itself periodically, there are some precautions to be taken into consideration before or during their occurrence. In terms of preparation, it is crucial to place educated people, supplies and vehicles correctly where it is thought for those material to be needed during the occurrence to interfere as fast as possible. During the disaster, recognizing the needs and wants and directing the help to where those are to be met become the major issues. After the disaster, it is very important to transform the data and experience gained during the event into the information and save it to the organizational memory to use for the next-coming disasters to minimize the possible losses and improve the strength of humanitarian help. The objective of this study is to maximize the effectiveness and operational capabilities of AKOM (Disaster Coordination Center), which is appointed by law to deal with natural disasters that occur in the city of İstanbul. For that purpose, it is studied to assign salting and snow cleaning vehicles, which have different types and features to operate at an optimum point by defining their depots and routes in the city to enable AKOM to respond as immediately as possible to the would-be disasters.