'Kınık (İzmir) dolayının neojen stratigrafisi ve neotektonik özellikleri'
'neogene stratigraphy of the Kınık (Izmir) area and its neotectonic features'
  1. Tez No: 377334
  2. Yazar: ONUR ALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Batı Anadolu'da Orta Eosen'de Sakarya kıtası ile Anadolu bloğunun çarpışmasını izleyen süreçte Neo-Tetis'in kuzey kolunun kapanması sonucu Erken Miyosen'de Ege tipi çapraz grabenlerden oluşmuştur. Bu çalışma, kuzeydoğu Ege'de Miyosen başından itibaren şekillenen Dereköy, Kırkağaç, Bakır ve Bakırçay grabenlerinin ve grabenleri dolduran Neojen örtü çökellerinin stratigrafik ve yapısal özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bölgenin Neotektonik unsurları belirlenerek Kırkağaç, Dereköy, Bakırçay ve Bakır grabenleri için neotektonik evrim modeli oluşturulmuştur. Çalışma alanının temel kayalarını (1) Kuzeyde Sakarya Zonu'na ait Paleozoyik yaşlı metamorfikler (2) Güneyde İzmir-Ankara Zonu'na ait Bornova Karmaşığı'nın Mesozoyik yaşlı rekristalize kireçtaşları oluşturur. Temel kayaları Erken Miyosen'den itibaren üzerleyen birimler ise örtü birimleri olarak adlandırılmıştır. Örtü birimleri, Alt-Orta Miyosen (Akitaniyen - Burdigaliyen) yaşlı akarsu ve göl sedimentlerinden oluşan Soma Formasyonu, Soma Formasyonu'na sokulum yapmış sub-volkanik bazaltik karakterli Adilköy Volkanitleri (22,2 my-Burdigaliyen), Orta Miyosen (Serravaliyen) yaşlı sedimenter ve volkanosedimenter birimlerden oluşan Deniş Formasyonu, Deniş Formasyonu ile eş yaşlı gelişmiş girik andezitik, trakiandezitik karakterli Kalemköy Volkanitleri (17 my-Langiyen-Serravaliyen), Üst Pliyosen yaşlı Kumköy Formasyonu ve Holosen yaşlı alüvyonlardan oluşmaktadır. Çalışma alanında Dereköy, Bakırçay, Kırkağaç ve Bakır grabenlerini sınırlayan faylar, K-G yönle dar açı oluşturan normal faylar ile KB-GD ve KD-GB doğrultulu oblik ve normal faylar olarak tespit edilmiştir. K-G yönle dar açı oluşturan normal faylar Çamlıca, Işıklar ve Kırkağaç Fayları olarak; KB-GD doğrultulu oblik atımlı faylar Bakır Fayı; KD-GB doğrultulu normal faylar Çiftlikköy ve Dereköy fayları olarak isimlendirilmiştir. K-G yönle dar açı oluşturan normal faylar Dereköy Grabenin güney, Kırkağaç Grabeni'nin batı kesiminde yer almaktadır. KB-GD doğrultulu fay Bakır Grabeninin batısında yer alırken KD-GB faylar ise Bakırçay ve Dereköy grabenlerini kuzey ve doğudan sınırlamaktadır. Örtü birimleri içerisinde gözlenen KD-GB doğrultulu faylar, KB-GD doğrultulu fayları kestiğinden KB-GD doğrultulu faylara göre daha gençtir. KB-GD doğrultulu Bakır Fayı, Mesozoyik yaşlı metamorfikler ile yamaç molozları arasında gelişmiş genç bir faydır. Erken Miyosen'de açılan Kırkağaç havzasını Pliyosen sonrası dönemde yeniden modifiye etmiştir. Böylelikle Kırkağaç havzası, Dereköy havzasına göre çok daha genç bir havzadır. Stratigrafik ve yapısal veriler kuzeydoğu Ege'de çalışılan Neojen havzaların Erken Miyosen'de açıldığını ve içerdiği Neojen istifin bölgesel tektonikle kontrol edildiğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
West Anatolian evolved from Egean type cross-grabens within close of the North branch of Neo-tehthys in the Early Miocene after the collision between the Sakarya continent and the Anatolid block in the Middle Eocene This study aims to explore the Dereköy, Kırkağaç, Bakır and Bakırçay grabens evolved begining from Early Miocene and stratigraphic sequence of Neogene rocks and structural characteristics of Dereköy, Kırkağaç, Bakır and Bakırçay grabens in the Northeast Aegean region. Based on Neotectonic parameters produced, Neogene evolution models of the Kırkağaç, Dereköy, Bakır and Bakırçay grabens are suggested. (1) Paleozoic aged metamorphics dependent the Sakarya zone in the North (2) Mesozoic aged recrystallize limestones of Bornova complex dependent the İzmir-Ankara Zone are basement rocks in the study area. Covering the basement rocks are called the cover units which comprise the Lower-Middle Miocene age (Aquitanşan-Burdigalian) fluvial and lake sediments of the Soma Formation, Adilköy Volcanits (22.2 ma, Burdigalian) having sub-volcanic basaltic character are intrusive Soma Formation, Middle Eocene age (Serravalian) sediments and volcano-sedimentary units of the Deniş Formation, Kalemköy Volcanits (17 Ma, Langian-Serravalian) having andesitic, trachyandesitic chracter that evolved within Deniş Formation, Upper Pliocene age Kumköy Formation and Holocene age alluvial sediments. In study area, normal faults are compose to acute angle with K-G direction, NW-SE and NE-SW directed oblique and normal faults are identified along the margins of the Dereköy, Bakırçay, Kırkağaç and Bakır grabens. Normal faults are compose to acute angle with K-G direction are named the Çamlıca, Kırkağaç Faults while NW-SE trending oblique faults are named Bakır Faults and NE-SW trending faults Çiftlikköy and Dereköy faults. Normal faults are compose to acute angle with K-G direction enclose the Dereköy Graben from the South and Kırkağaç basin from the West. NE-SW direction normal faults enclose from North and East of Bakırçay and Dereköy grabens while NW-SE enclose from West of Bakır Graben. NE-SW directed faults are observed in cover units. Because of NE-SW directed faults are cuts NW-SE directed faults, NE-SW directed faults are younger than NW-SE directed faults. NW-SE direction young Bakır Fault are evolved between Mesozoic aged methamorphics and slope wash. Bakır Fault modified collapse areas in South of Kırkağaç. Thus Bakır Fault cause to be formed Bakır Graben. So Bakır Graben is younger than Dereköy and Kırkağaç Grabens. Stratigraphic and structural data show that the Neogene basins of the Northeast Aegean region opened at least in Early Miocene and its sedimentary infill was entirely controlled by the regional tectonics.