İki boyutlu elektron sisteminin kuantum kapasitans hesapları
Calculations of quantum capacitance of the two dimensional electron system
  1. Tez No: 377355
  2. Yazar: EREN GÜVENİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİF SIDDIKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde kuantum Hall rejiminde iki boyutlu elektron sisteminin (2BES) elektrostatik özellikleri ve kenar durumlarında oluşan sıkıştıralabilir ve sıkıştırılamaz şeritlerin değişimi incelenmiştir. İki boyuttaki durum yoğunluğu hesabında safsızlıkların sebep olduğu Landau seviyelerinin genişlemesi de düşünülmüştür. Safsızlıklar için iki farklı durum yoğunluğu alınarak, Gaussiyen formda ve öz uyumlu Born yaklaşımı (SCBA) altında (bu yaklaşıklıkta Gaussiyenlerin kuyrukları yalnızca sonsuzda sıfır olacağı için durum yoğunluğu yarı eliptik şekilde alınmıştır), Thomas – Fermi – Poisson yaklaşıklığı kullanılarak sistemin öz iletkenlikleri hesaplanmıştır. Kapasitansı iki plaka arasında bir plakadan diğerine geçmesi için gereken iş olaran tanımladığımızda, 2BES üzerinde girilebilir durum olduğunda kapasitans hesaplanabilir. 2BES'in durum yoğunluğu ile ilgili olan bu kapasitansa kuantum kapasitans diyoruz ve iki farklı durum yoğunluğu için bu hesaplamalar yapıldı. Elde edilen sonuçların, taramalı kapasitans mikroskobu ile yapılan deney sonucu alınan sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate electrostatic properties of two dimensional electron system (2DES) in quantum Hall regime and how changes of compressible and incompressible strips at the edge states. We consider impurity effect on two dimensional density of states calculations, Landau Levels are broadened with impurities. Density of state takes two different form for impurites, these are Gaussian form and with self consistent Born approximation (SCBA) (in this approximation density of state has semi eliptical shape, because tails of Gaussian goes zero when tails goes infinity), we calcaulate conductivities with Thomas – Fermi – Poisson approximation. Definition of parallel plate capacitance is also equal to charging energy which is the energy that is required to move one elementary charge between parallel plates. That means we can calculate capacitance only if we have available states. Therefore capacitance is proportional to compressibility of 2DES, we called that quantum capacitance and we made calculations of this capacitance for Gaussian and SCBA density of states. An experiment by using Dynamic scanning capacitance microscopy has similar results with ours.