Morse potansiyeli içinde etkileşen n elekronlu kuantum nokta yapıların taban durum özelliklerinin sınırlandırma şiddetine bağlı olarak değişiminin incelenmesi
Investigation of ground state properties of quantum dot containing n interacting electrons in a morse potential depending on a confinement strength
  1. Tez No: 627661
  2. Yazar: RUYA AYDIN RAOOF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Morse potansiyelinde (V(r)=V0 〖(1-e(-br))〗2, V_0 ve b sabitler) sınırlandırılmış etkileşen çok sayıda elektron içeren kuantum nokta (KN) sisteminin, elektron yoğunluğu, kimyasal potansiyel, kinetik ve Hartree enerjisi vs. gibi taban durum özellikleri, V_0ve b sınır parametrelerine bağlı olarak araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle T=0 K'de Morse potansiyelinde sınırlandırılmış Coulomb potansiyeli ile etkileşen iki boyutlu elektron gazı için elektron yoğunluğu Fermi-Dirac fonksiyonları kullanılarak ifade edilmiştir. Daha sonra yoğunluk ifadesi Poisson denklemi ile birleştirilerek etkileşen sistem için Thomas-Fermi denklemi elde edilmiştir. Thomas-Fermi denkleminin çözümü nümerik olarak gerçekleştirilmiştir. Elektron etkileşiminin, sistemin taban durum özellikleri üzerindeki etkisi, nümerik işlemde Ve=0 alınarak belirlenmiştir. Sonuçlar etkileşmeyen (V_e=0 ) durum sonuçları ile karşılaştırıldığında sınırlandırma potansiyelinin derinlik ve eğriliğinin elektron etkileşimlerinin şiddetini ve dolayısı ile tüm sistem özelliklerini önemli ölçüde değiştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırIn this study, the ground state properties (such else electron density, chemical potential, kinetic energy and Hartree Energy etc.) of quantum dot system including large number of interacting electrons in Morse potential (V(r)=V_0 〖(1-e^(-br))〗^2, V_0 and b are constants) has been investigated by changing V0 and b parameters. For this purpose; primarily, the electron density for two-dimensional electron gas which interacting with Coulomb Potential V(r) has been expressed by using Fermi - Dirac functions. In next stage, Thomas-Fermi equation has been obtained for the system interacting by combining the density expression and Poisson equation. Thomas-Fermi equation has been solved numerically. The effect of electron interaction on the base properties of the system has been determined by taking V_e=0 in numerical operation. The results showed that the strength of electron interaction and hence the system properties changed with depth and curvature of confining potential.