Kuantum Hall etkisinde sıkıştırılamazlığın yerel doğası
The local nature of incompressibility at quantised hall effect
- Tez No: 420370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİF SIDDIKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kuantize Hall (KH) etkisinin deneysel olarak gözlemlenmesiyle, iki boyutlu elektron sisteminin (2BES) iletkenlik kuantizasyonu ve topolojisi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bloch Hamiltonyeniyle tanımlanan 2BES KH platosu içinde manyetik alandan kaynaklı açılan enerji açıklığından dolayı sistemin orta kısmı (bulk) yalıtkan gibi davranır. Bununla birlikte sistemde akım, zaman tersinme simetrisi olmayan 2+1 boyutlu topolojik yalıtkanda olduğu gibi kenar durumlarından akar. Bu çalışmada manyeto-iletim deneyleri yüksek saflıktaki GaAs/AlGaAs yarı-iletken alaşımında oluşan Hall geometrisiyle birlikte iki iç kontağa sahip 2BES üzerinde yapılmıştır. Ölçümler sonunda Hall kuantizasyonundaki etkileşimler sonucu oluşan sıkıştırılamaz şeritler kenarlarda oluşmasına rağmen sistemin orta kısmının sıkıştırılabilir olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak KH etkisi ile topolojik yalıtkan arasındaki benzeşme, platolar içinde belirli aralıklarda kırılma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
Since the experimental realisation of the integer quantised Hall (QH) effect in a two dimensional electron system (2DES), the interrelation between the conductance quantisation and the topological properties of the system has been investigated. Assuming that if the 2DES is described by a Bloch Hamiltonian, then the system is insulating in the bulk of the sample throughout the QH plateau due to a magnetic field induced energy gap. Meanwhile, the system is conducting at the edges resembling a 2+1 dimensional topological insulator without time-reversal symmetry. Here, by our magneto-transport measurements performed on GaAs/AlGaAs high purity Hall bars with two inner contacts surrounded by 2DES, we show that incompressible strips formed at the edges of the sample by interactions result in Hall quantisation, even if the bulk is compressible. Consequently, the relationship between the QH effect and topological bulk insulator is prone to break for specific field intervals within the plateaus.