İçme sularındaki doğal organik maddelerin koagülasyon ve adsorpsiyon yöntemleriyle giderilmesi
Removal of natural organic matters from drinking water by using coagulation and adsorption methods
  1. Tez No: 377360
  2. Yazar: BİRGÜL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE TÜFEKCİ, YRD. DOÇ. DR. ENDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul'da bulunan içme suyu kaynaklarından yüzeysel suyu temsilen Kağıthane İçmesuyu Arıtma Tesisi girişinden alınan numunelerde DOM ve ÇOK değişimleri belirlenerek, istenilen limitlere düşürülmesinde koagülasyon ve adsorpsiyon yöntemleri incelenerek giderim verimleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın, koagülasyon kısmında koagülant madde olarak alüminyum sülfat (alüm) ve FeCl3; adsorpsiyon kısmında ise adsorplayıcı madde olarak kil kullanılmıştır. ÇOK giderim verimlerine bakıldığında koagülant madde olarak alüm kullanılması durumunda 42%'lik bir giderim verimi elde edilirken, FeCl3 kullanılması durumunda ise 54%'lük bir giderim verimi elde edilmiştir. UV254 absorbansı giderim verimi FeCl3'ün kullanılmasıyla 75% olarak elde edilirken, alümun kullanılması durumunda ise giderim verimi 66% olarak elde edilmiştir. Adsorpsiyon işleminde ise gerek ÇOK gerekse UV254 absorbansı giderim verimleri 30-40%'larda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the NOM and DOC variations in the samples from the inlet of Kağıthane Drinking Water Treatment Plant which represents the surface water source of drinking water supplies in İstanbul were investigated the effects of coagulation and adsorption methods on the concentrations which have to be lowered between the limits are examined and the removal rates of the methods are compared. In the coagulation studies, aluminium sulphate (alum) and FeCl3 as the coagulant matter were used. In the adsorption studies, the clay as an adsorption matter was used. When the alum was used as a coagulant matter, the DOC removal rate was obtained upto 42%. When FeCl3 was used, the removal rates was obtained upto 54%. When the FeCl3 was used, the UV254 absorbance removal rate was obtained 75%, while it was obtained 66% when the alum was used. In the adsorption studies, both DOC and UV254 absorbance removal rates were 30-40%.