Moğolistan'daki Baganuur linyit işletmesi döküm sahası stabilite sorunlarının araştırılması
The investigation of stability problems of dump site in Baganuur lignite mine in Mongolia
- Tez No: 377359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Moğolistan'daki Baganuur Linyit işletmesi'ne ait Dragline Döküm Sahasında meydana gelen stabilite sorunları ve çözüm önerileri araştırılmıştır. Bu amaçla; laboratuvarda yapılan deneyler sonucu elde edilen parametreler kullanılarak ve sızıntı su etkisi, gerilme birim deformasyon etkisi, sismisite etkisi, yeraltı su seviyesi etkisi göz önünde bulundurularak 2D (iki boyutlu) ve 3D (üç boyutlu) stabilite analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde, limit denge yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak döküm sahası stabilite sorunları irdelenmiştir. Yapılan 2D (iki boyutlu) ve 3D (üç boyutlu) şev stabilite analizleri neticesinde, sahaya özgü olarak üretilmiş olan gerçek veriler doğrusal ilişki analizi ile irdelenmiş ve“Döküm Sahası Şev Açısı, Döküm Sahası Şev Yüksekliği ve İçsel Sürtünme Açısı”parametreleri dikkate alınarak güvenlik katsayısını ve“Döküm Sahası Şev Açısı, Topuk Genişliği ve Kömür Damarı Eğimi”parametreleri dikkate alınarak ta kazı hızını tahmin eden iki eşitlik geliştirilmiştir. Gerçek verilerle doğruluğu test edilmiş ve ıspatlanmış bu eşitlikler, ilerleyen dönemlerde, kömür damarı eğimi gibi değişen şartlara bağlı olarak şev stabilite analizine ve kazı hızı tespitine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, stability problems and solutions in the dump site of dragline of Baganuur Lignite Mine in Mongolia were investigated. For this purpose, 2D and 3D slope stability analyses were done by taking into consideration the results of laboratory experiments, the effect of seepage water, stress and deformation, seismicity, ground water level. Slope stability analyses were done by using Limit Equilibrium Method, Finite Element Method and stability problems of the dump site were examined. As a result of the 2D (two dimensional) and 3D (three dimensional) slope stability analyses, site specific produced actual data were examined by linear regression analysis. Two equations were developed that factor of safety which is estimated by taking into consideration parameters of slope angle of the dump site, height of the dump site, angle of internal friction and excavation velocity which is estimated by taking into consideration parameters of slope angle of the dump site, slope height of the dump site, dip of coal seam. These equations were tested and authenticated by actual data, in the upcoming times, they will be offered an insight into slope stability analysis and assessment of excavation velocity depending on changing conditions, such as dip of coal seam.