Kurukümes dağı (Milas-Muğla) florası
Flora of Kurukümes mountain (Milas-Muğla)
- Tez No: 377405
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN GÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Kurukümes Dağı (Milas- Muğla) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımız Davis'in kareleme sistemine göre C1 karesindedir. Bu araştırmada, Kasım 2013 – Ekim 2014 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında toplanan 1083 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 73 familya, 275 cins, 109 alttür ve 70 varyete tayin edilmiştir. Çalışma alanında 555 takson tespit edilmiştir. Endemik bitkilerin sayısı 47 (% 8.46)'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılım oranları şu şekildedir: Akdeniz elementleri 216 (% 38.91), İran-Turan elementleri 9 (% 1.62) ve Avrupa-Sibirya elementleri 24(% 4.32). Geniş yayılışlı ve yayılış alanları belli olmayan taksonların sayısı 306 (% 55.13).
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out determine Flora of Kurukumes mountain (Milas-Muğla). Research area is located on C1 square acccording to Davis's grid system. In this study, during the period November 2013- October 2014, by evaluating the collected 1083 plant specimens, 73 families, 275 genera, 109subspecies and 70variety were identified. In study area, 555 taxa were determined. The number of endemic plants is 47 (8.46 %). The distribution rates of the specimens into phytogeographical regions are as follows: Mediterranean elements 216 (38.91%), Irano-Turanian elements 9 (1.62 %), Euro-Siberian elements 24 (4.32 %), the number of unknown or cosmopolits taxa is 306 (55.13 %).