Asymmetric exchange rate pass-through to food prices in Turkey: A NARDL Approach
Türkiye'de gıda fiyatlarına asimetrik döviz kuru geçişkenliği: NARDL Yaklaşımı
- Tez No: 888637
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Temmuz 2018'den Aralık 2023'e kadar Türkiye'de gıda fiyatlarına asimetrik döviz kuru geçişkenligini (ERPT) Doğrusal Olmayan Otoregresif Dağıtılmıs Gecikme (NARDL) modelini kullanarak incelemektedir. Çalışma dana eti, kuzu eti, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt gibi temel gıda ürünlerine odaklanıyor. Pozitif ve negatif döviz kuru değişikliklerinin farklı etkilerinin yanı sıra petrol fiyatları, para arzı (M2) ve çıktı açığı gibi diğer makroekonomik değişkenlerin rollerini inceleyen bu araştırma, ERPT dinamiklerinin kapsamlı bir sekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma dönemi boyunca önemli ekonomik aksaklıkları hesaba katmak için yapısal kırılmalar dahil edilmiştir. Sonuçlar, döviz kuru dalgalanmalarının gıda fiyatları üzerinde belirgin bir etki yarattığı geçişkenlik etkilerinde önemli asimetriler olduğunu ortaya koymaktadır. Petrol fiyatları ve para arzı da kritik rol oynuyor; çıktı açığı ise farklı gıda kategorileri arasında farklı etkiler gösteriyor. Bu bulguların Türkiye'de gıda fiyatlarındaki oynaklığın yönetilmesi ve ˘ gıda güvenliğinin sağlanması açısından önemli politika sonuçları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the asymmetric exchange rate pass-through (ERPT) to food prices in Turkey from July 2018 to December 2023 using the Nonlinear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) model. The study focuses on key food commodities including veal, lamb, poultry, fish, eggs, and milk. By examining the differential impacts of positive and negative exchange rate changes, as well as the roles of other macroeconomic variables such as oil prices, money supply (M2), and the output gap, this research aims to provide a comprehensive understanding of ERPT dynamics in Turkey. Structural breaks are incorporated to account for significant economic disruptions during the study period. The results reveal significant asymmetries in the pass-through effects, with exchange rate fluctuations exerting a pronounced influence on food prices. Oil prices and money supply also play critical roles, while the output gap shows varying effects across different food categories. These findings have important policy implications for managing food price volatility and ensuring food security in Turkey.