Diabetes mellitusta metabolik bozukluklar ve bazı parametrelerin kalp ve damar hastalıkları komplikasyonuna etkisi
- Tez No: 37745
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZİF BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET 42 1. Araştırmamızda cinsiyet açısından kadın diabetik hastalarda daha fazla KAH bulunmuştur. Hipertansiyon, obesite de kadınlarda fazla dır. Hipertansiyon kalp hastası diabetekilerde diğer gruba oranla iki kat fazladır. Obesite ise kadın diabetekilerde daha fazladır. 2. Yaş : Kalp hastası di abet eki ler in % 50 gibi büyük çoğunluğu (61- 70 yaşları) arasında toplanmıştır. % 33«u ( 51-60 yaş)arasında. Kalp hastası olmayan diabetiklerde ise % 50 ( 51-60 laş) % 25 (61-70 yaş) yaşla birlikte diabette bir artış olmuştur. Kalp hastası diabette yığılmanın İleri ^yaşlarda olduğunu gördük, buda diabet kom- plikasyonlarmın yaşla birlikte artığını gösteriyor.özellikle KAH için yaş önemli risk faktördür. 3. sistolik ve Diastolik basınçlar ayrı ayrı incelenmiş, her ikisinin sonucuna göre hipertansiyon kalp hastası grupta iki kat fazla çık mıştır. Bunlarında arasında cinsiyete bakıldığında kadınlar çoğun luktadır. Yaşla tansiyon arasında bir ilişkide bulunmuş. Yani ileri yaşlarda artış kaydedilmiştir. Hipertansiyon daha çok 50 faşın üzer inde artış gösteriyor. Hipotansiyon genç diabetekilerde bulunmuştur. 4. Kilo : Kalp hastası grupta %23 şişman-diabetik grupta %32 şişman buna göre kalp hastası grupta şişman diğer gruptan daha azdır. Bunlar anamnezinde kalp hastası olmadan önce şişman olduklarını daha sonra zayıfladıklarını söylemişlerdir. Bu şişman hastalar cinsiyete göre ayrıldığında, büyük çoğunluğu kadınların teşkil ettiğini görüldü. 5. Diğer parametreler :Diabet yaşı ortalaması KAH grubanda 8+6 2t grupta 6+5olarak bulunmuştur. Kalp ve damar hastalıkları diabetin komplikas- yonu olarak ilerlemiş yıllarda çıkması doğaldır. Yaş ortalamasında bunu gösteriyor. KAH grubunda 6I+" 10 2. grupta 55+9 dur. Glikoz değer leri arasında önemli fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1- în our study CHD is seen in.female adultes Diabetics more frequently than diabetic men. Also hypertension and obesity are excess in female adultes diabetics too. 2- Age: CHD Diabetic group are in majority heaped % 50 bet ween ages (61 and 70) % 33 bet ween ages (51 and 60) But in diabetics without CHD heaped % 50 in ages (51-60) % 25 in age 61-70 in according to our statistics We see that in advanced ages the group of diabetics have increased. Also diabetics with CHD have been found in heaps at advanced age This shaws that diabetic complications increase accordingly advanced ages. Briefly age is a recognized rise factor for CHD by the diabetics. 3- Systolic and diastolic blood pressure have been searched and as a consequence of this hypertension is towo times excessive in diabetics with CHD Also hypertension is in mejority among female patients. There is a close assocation bet ween advanced ages and hypertension. Hypertension is increased in ages over 50 we attain that. 4~ Weight: Obesity is % 23 in diabetics with. CHD btfct % 32 in diabetic without CHD. Obesity is less in CHD group than the other group. Patients have mentioned that they were more obese before CHD have begun obesity is often found among female diabetics. 5- Other parameters a-in CHD group's avarage of diabetic age is 8-6 and in the other group it is 6 - 5 as the result of in our search, b- The CHD complications occur often in advanced ages. CHD groups age avarage is 61 - 10 the other group avarage is 55 - 9 c- There is not important difference among glucose volues d-Adiff erence of p 0,05 is found in MbAiC in CHD group. e-Cholesterol blood lipid fractions triglycerides HDL-LDL are slightly inceased but statistical difference is not Between Diabetic retinopathy Teleradyography proteinüri peripherial vessel patency and ECS. These are an emphasizing peculliarty ii CHD in CHD group these parameters have been found pathological] in advenced degrees.