N boyutlu kaluza-klein evreni için genel relativite ve teleparallel gravitasyon teorisinde enerji momentumun yerelleştirilmesi problemi
Energy momentum localization problem for N dimensional kaluza-klein universe in general relativity and teleparallel gravity
  1. Tez No: 377473
  2. Yazar: HALİT TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, N-boyutlu Kaluza-Klein evren modeli için genel relativite teorisi çerçevesinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Papapetrou, Møller ve Tolman enerji-momentum tanımları ve teleparalel gravitasyon teorisi çerçevesinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz ve Møller enerji-momentum tanımları araştırılmıştır. Sonuç olarak, N-boyutlu Kaluza-Klein metriği için genel relativite teorisinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Papapetrou, Møller, Tolman ve teleparalel gravitasyon teorisinde Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz ve Møller enerji ve momentum yoğunlukları sıfır olarak elde edilmiştir. Ayrıca enerji-momentum dağılımlarının (n-1) gerekli bileşenleri sıfırdan farklı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we have researched the localization of energy-momentum for N-dimensional Kaluza-Klein universe model using Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Papapetrou, Møller and Tolman energy-momentum distributions in general relativity and Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz and Møller in teleparalel gravity. As a result, we have obtained that energy-momentum distributions of Einstein, Papapetrou, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz, Møller and Tolman in general relativity also Einstein, Bergmann-Thomson, Landau-Lifshitz and Møller in teleparalel gravity are equal to zero for N-dimensional Kaluza-Klein universe. Also, (n-1) required components of energy-momentum distributions obtained non-equal to zero.