Gökçeada sığ sularında bulunan sparıdae ailesine ait genç balık türlerinin dağılımlarının cbs ile modellenmesi
Modeling of juvenile fish species belong to sparidae family distribution in the shallow waters of gökçeada (Imbros) with gis
  1. Tez No: 377472
  2. Yazar: SEMİH KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Gökçeada sığ sularında bulunan Sparidae ailesine ait genç balık türlerinin miktarları, yoğunlukları ve alansal dağılımları ile tercih ettikleri habitat yapılarının ortaya çıkarılması ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında modellenmesidir. Bu amaçla Haziran 2013–Mayıs 2014 ayları arasında toplam 6 istasyonda, ığrıp ve algarna kullanılarak 0-2 m, 5-10 m ve 10-20 m derinlikleri olmak üzere 3 farklı derinlik konturunda aylık olarak örneklemeler yapılmıştır. Örneklemeler sonucunda Sparidae ailesine ait 14 farklı türe ait toplam 7258 adet birey yakalanmıştır. Türlerin derinlik ve habitat tercihleri göz önünde bulundurularak yoğunlukları ve alansal dağılımları tahmin edilmiş olup CBS ortamında modellenmiştir. Genç Sparid türlerinin 0-2 m derinlikleri arasında en çok kumluk habitatları ve 10-20 m derinlikleri arasında deniz çayırları bulunan alanları tercih ettiği gözlenmiştir. Bu çalışmanın sığ sular ve genç balıklar üzerine yapılacak olan çalışmalar ile balıkçılık yönetimi konusunda yapılacak olan çalışmalar için önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the density, abundance, spatial distribution, habitat preferences and modeling of juvenile fish species belongs to Sparidae family spatial distribution in Gökçeada (Imbros) shallow waters with GIS. Samplings were conducted by monthly with a beach seine and a beam trawl in 6 different stations and 3 different water depth (0-2 m, 5-10 m and 10-20 m) between 2013 June to 2014 May. A total of 7258 fish were collected belongs to 14 species. The distribution and density of juvenile fishes were estimated considering the water depth and habitat preferences and also modelled by using GIS. It is observed that juvenile fish species most prefer the sandy areas in 0-2 m water depth and the seagrass areas in 10-20 m water depth. It is believed to be an important resource for the next studies about juvenile fishes and shallow waters in relation to fisheries management.