Antibakteriyel poli(laktik asit) hazırlanması
Preparation of antibacterial poly(lactic acid)
  1. Tez No: 377475
  2. Yazar: SALİH CAN SUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde, farklı uygulama alanları için antibakteriyel matriks son derece önemli hale gelmiştir. Bu alanlara, gıda ambalajı uygulamalarında gıdanın raf ömrünün arttırılması, biyomedikal ve tıbbi uygulamalarda bakteri ve mikroorganizma çoğalmasının önlenmesi örnek olarak verilebilir. Bu amaçla farklı polimer matriksler kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de Poli(laktik asit)tir (PLA). PLA yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi, diğer polimerlere göre doğada daha hızlı bozunması, biyobozunur ve biyouyumlu olması gibi özellikleri nedeniyle günümüzde, fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda aromatik uçucu yağlara olan ilgi de farklı özelliklleri (antibakteriyel, antioksidan, aromaterapi gibi) artmaktadır. Bu çalışmada PLA filme, aromatik uçucu yağlardan olan Sinamaldehit ve Geraniol kullanarak anti bakteriyel özellik kazandırılmıştır. PLA'e belirli oranlarda eklenen antibakteriyel özellikteki bu maddelerin, Staphylococcus aureus ve Esherichia coli bakterileri üzerinde etkisi disk difüzyon yönteminde oluşan inhibisyon zon çapına göre negatif ve pozitif doğrulama yapılarak araştırılmıştır. % 50 oranında sinamladehit içeren PLA filmin S. aureus ve E. coli için yüksek derecede antibakteriyel özelliği bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently antibacterial matrix has become more important for various practice areas, among which are the attempts to increase shelf lives of foods in packaging industry and prohibition of microorganism propagation in biomedical and medical practices. To this end, various polymer matrices are used, one of which is Poly(lactic acid) (PLA). PLA has been increasingly used thanks to its properties, such as being obtained from renewable resources, more bio-degradable than other polymers, faster decomposability and biocompatibility. Lately, aromatic oils have been drawing more attention thanks to its assorted (antibacterial, antioxidant, aromatherapeutic, etc.) properties. In the present study, an antibacterial polymer has been obtained by adding essential oils cinnamaldehyde and geraniol to a poly(lactic acid) film. The effects of these agents of antibacterial properties added to PLA on the bacteria species Staphylococcus aureus and Esherichia coli have been investigated by conducting negative and positive confirmation in consideration of inhibition zone diameters that have occurred in disc diffusion method. PLA film containing 50% cinnamaldehyde has been found to display a high level of antibacterial activity.