Farklı kiraz çeşitlerine uygulanan bazı büyümeyi düzenleyici maddelerin çiçeklenme ve meyve tutumu üzerine etkileri
Effect of some plant growth regulators on the flowering and fruit set at different cherry cultivars
  1. Tez No: 377479
  2. Yazar: FATMANUR USLU DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma 2012 ve 2013 yıllarında Çanakkale ili Lâpseki ilçesindeki kiraz bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada Ma x Ma 14 anacı üzerine aşılı Summit, 0900 Ziraat ve Regina kiraz çeşitleri kullanılmıştır. Ölçümler için her ağaçtan birbiriyle yaklaşık aynı uzunluk ve formda üçer adet dal seçilmiştir. Her iki araştırma yılında da belirlenen aynı ağaçlara tam çiçeklenme ve tomurcukların kabardığı dönemde, bitki büyüme düzenleyicilerden olan Gibberellik asit (GA3) 25, 50, 100 ppm, Brassinosteroid (BR) 0.05, 0.1, 0.5 ppm ve 100 ppm GA3 + 0.1 ppm BR karışımı el pülverizatörü kullanılarak uygulanmıştır. Tomurcukların kabardığı dönemden, meyve olgunlaşma dönemine kadar araştırmaya ait tüm gözlemler 0900 Ziraat, Regina ve Summit kiraz çeşitlerinde kaydedilmiş ayrıca tomurcuk başına düşen çiçek sayısı ile birinci ve ikinci dönem meyve tutumu oranları tespit edilmiştir. Lâpseki yöresinde her üç kiraz çeşit için de çiçeklenme zamanları 2012 ve 2013 yıllarında paralellik göstermiştir. Her iki yılda da çiçeklenme Nisan ayı başında sırasıyla Summit, 0900 Ziraat ve Regina çeşitlerinde saptanmıştır. 2013 yılında tomurcuk başına düşen çiçek miktarı oranını, 0.5 ppm BR uygulaması, % 29 oranında arttırmıştır. Ayrıca 2013 yılında bütün BR uygulamaları olgunlaşma dönemindeki meyve tutum oranlarına olumlu katkı sağlamıştır. Birinci dönem meyve tutumunu 50 ve 100 ppm'lik GA3 uygulamaları arttırmıştır. Fakat bu etki ikinci dönem meyve tutumunda yapılan sayımlarda belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted at a commercial block of '0900 Ziraat, Regina and Summit' sweet cherry trees grafted on 'Ma x Ma 14' (Prunus mahaleb x P. avium) located near the Lapseki (Çanakkale). Tri uniform branches about the same length and diameter from per tree were selected for the measurements. Brassinosteroid (BR) and Gibberellic acid (GA3) was applied at bud swell and full bloom with a handgun sprayer. Two growth regulators BR and GA3 were applied for 2-year period (2012, 2013). GA3 was applied at the doses of 25, 50, 100 ppm and BR was applied at the doses of 0.05, 0.1, 0.5 ppm also a combine application 100 ppm GA3 + 0.1 ppm BR. The data from bud swell to coloring fruit was recorded and number of flowers per bud and fruit set from all of the 0900 Ziraat, Regina and Summit selected branches were determined. The flowering starts in the sweet cherry at the beginning of April in Lapseki region. During the years 2012 and 2013 showed a positive correlation between flowering and cultivars and first flowering for the 3 cultivars consequently Summit, 0900 Ziraat and Regina. Application of 0.5 ppm BR increased number of flowers per bud by %29 compared with untreated control fruit in 2013. Also, all application of BR in 2013 increased fruit set during the fruit coloring. 50 and 100 ppm GA3 applications increased fruit set during shuck split but GA3 were not effect on fruit set during the fruit coloring in two years. These suggest that final fruit set were not affected significant by any of the applications of GA3.