Metil ve hidroksil grupları içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imin polymers containing methyl and hydroxyl groups
  1. Tez No: 377480
  2. Yazar: ZEKİYE FULYA YETGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi benzaldehit, 3-hidroksi benzaldehit ve benzaldehit bileşiklerinin 4-amino-3-metilfenol ile kondenzasyon reaksiyonlarından Schiff bazları sentezlendi. Daha sonra, bu Schiff bazlarından oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle imin polimerleri sentezlendi. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-Vis ölçümleriyle belirlendi. Yüzey morfolojileri SEM görüntüleriyle belirlendi. Molekül ağırlıkları yapılan SEC analiziyle aydınlatıldı. Bileşiklerin optiksel özellikleri UV-Vis ve floresans spektroskopisi ölçümlerinden belirlendi. Katı hal iletkenlik ölçümleri dört nokta prob tekniği kullanılarak hesaplandı. Bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri CV analizleri ile belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin çözünürlük testleri çeşitli çözücüler içerisinde gerçekleştirildi. Termal özellikleri ise TG-DTA ve DSC ölçümleriyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff bases were synthesized by condensation reaction of benzaldehyde, 3-hydroxy benzaldehyde, 2-hydroxy benzaldehyde, 2-hydroxy-1-napthaldehyde with 4-amino-3methylphenol. Then, imin polymers were synthesized by oxidative polycondensation reaction method from these Schiff bases. The structures of synthesized monomers and polymers were determined by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-Vis measurements. The surface morphology were determined by SEM images. Molecular weights were illuminated with the SEC analysis. Optical properties of compounds were determined by UV-Vis and fluorescence spectroscopy measurements. Solid state conductivity measurements were calculated using the four point probe technique. Electrochemical properties of compounds were determined by CV analysis. All of the synthesized compounds were performed solubility tests in various solvents. Thermal properties were determined by TGA-DTA and DSC measurements.