Tebuconazole'un in vitro koşullarda Fusarium culmorum'un gelişimine ve konidi çimlenmesine etkilerinin saptanması
Determination of the effect of tebuconazole on mycelia growth and conidium germination of Fusarium culmorum in vitro condition
  1. Tez No: 377482
  2. Yazar: TUĞBA TOÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale İli buğday alanlarındaki hastalıklı bitki örneklerinden izole edilmiş olan 10 farklı Fusarium culmorum (W.G. Smith) Sacc. izolatına tebuconazole etkili maddeli fungisitin in vitro'daki etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Bu amaçla farklı konsantrasyonlarda (0.01, 0.05, 0.1, 0.5, 1, 5, 10, 50, 100, 500 ppm) tebuconazole PDA besin ortamına eklenmiş ve fungusun misel gelişimi, konidi çimlenme yüzdesi, çim tüpü uzaması ve çim tüplerinde görülen değişimler gözlemlenmiştir. Ayrıca rastgele seçilen iki F. culmorum izolatı ile saksı denemesi yapılmıştır. Saksı denemesi ile buğday bitkisinin fide döneminde tebuconazole ve Captan etkili maddelerinin etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda tebuconazole'ün 1 ppm üzerindeki dozlarda miselyal gelişimi yavaşlattığı, 10 ppm üzerindeki dozlarda ise tamamen durdurduğu tespit edilmiştir. Fungisitin konidi çimlenmesine ciddi olumsuz bir etkisi olmadığı, ancak çimlenen konidilerde çimlenme olsa bile doz artışına bağlı olarak morfolojik bozulmalar olduğu tespit edilmiştir. Farklı saat aralıklarında yapılan çim tüpü ölçümlerinde ise tebuconazole uygulaması ile 5 ppm ve üzeri dozlarda çim tüplerinde oluşan bozulmalar ile zaman faktörü ilişkisi belirgin olarak ortaya konmuştur. Saksı denemesinde kullanılan her 2 izolatın da gerek çimlenme ve gerekse çökerten üzerine negatif etkisi olduğu bulunmuştur. Tebuconazole'a ek olarak Captan ile yapılan saksı denemesinde, tebuconazole ile ilaçlanan tohumların çıkış yüzdeleri Captan ile kıyaslandığında yüksek bulunmuş ve çıkış yapan fidelerde ise hastalık şiddetinin belirgin bir şekilde düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 10 different isolates of Fusarium culmorum (WG Smith) Sacc. isolated from diseased wheat plants in the Canakkale Province and the effect of tebuconazole, a fungicide, against the fungus was investigated in vitro conditions. For this purpose, tebuconazole was amended into PDA culture medium in 10 different concentrations (0.01, 0.05, 0.1, 0.5, 1, 5, 10, 50, 100, 500 ppm) and the mycelial growth, the percentage of conidium germination, germ tube elongation and germ tubes changes were assessed. In addition to laboratuary research, two isolates of F. culmorum were selected randomly in order to examine whether tebuconazole have any effect on wheat seed germination and disease severity. Captan, another fungicide effective as seed protectant, was also employed in pot experiment. The in vitro experiments exhibited that the tebuconazole doses above 1 ppm reduced mycelial growth dramatically, and doses above 10 ppm inhibited completely the mycelia growth. Tebuconazole seems to have no effect on conidium germination no matter which concentration was used, however, abnormal branching along with deformation and disorganisation of hyphae were observed under microscopy. Germ tube elongation was also measured at four different time intervals (6, 12, 18 and 24 hours after inoculation). Altough the growth of germ tubes was associated with the time, the thickness and distortions of hyphae were observed. Pot experimets showed that F. culmorum has dramatical effects on germination of wheat seeds and crown rot. Covering seeds with tebucanazole resulted in a high seed germination and a significant reduction of disease severity compared with positive control plants and the Captan fungicide.