Trichoderma harzianum biyoformülasyonu ve fungisit karışımının buğdayda fusarium culmorum tarafından oluşturulan kök ve kök boğazı çürüklüğüne etkisi
Effect of the mixture trichoderma harzianum bioformulation and fungicide on root and crown rot disease caused by fusarium culmorum in wheat
  1. Tez No: 954429
  2. Yazar: ÖMER ÜMİT OKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER, DOÇ. DR. NAGEHAN DESEN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Trichoderma harzianum biyoformülasyonu ve fungisit karışımı ile tohum uygulamasının buğdayda Fusarium culmorum'un neden olduğu kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, biyoformülasyonun farklı dozlarının ve hastalığa karşı yaygın olarak kullanılan iki farklı aktif maddeli (Prothioconazole 150 g/l+tebuconazole 20 g/l, Triticonazole 80 g/l+pyraclostrobin 40 g/l) fungisitin azaltılmış ticari dozlarının patojen üzerine etkileri belirlenmiştir. In vitro koşullarda gerçekleştirilen testlerde biyoformülasyon patojenin koloni gelişimini %1'lik (g/ml) dozda en yüksek oranda (%90.67) engellemiştir. Prothioconazole+tebuconazole aktif maddeli fungisit 1/2, 1/4 ve 1/8 oranında azaltılmış dozlarında patojenin koloni gelişimini sırasıyla %100, %96.40 ve %86.27 oranlarında engelleyerek triticonazole+pyraclostrobin aktif maddeli fungisite göre daha etkili bulunmuştur. İkinci aşamada Prothioconazole+tebuconazole aktif maddeli fungisitin azaltılmış dozları ile biyoformülasyonun uyumluluğu incelenmiş, T. harzianum'un konidilerinin en yüksek çimlenme oranı ve kolonideki konidi yoğunluğu 1/8 oranında azaltılmış doz ile elde edilmiştir. Söz konusu fungisit dozu ve biyoformülasyon kombinasyonu ile uygulama yapılan tohumlar, patojen ile bulaşık toprakta, hastalık şiddeti %56.97 oranında azalmıştır. Bu uygulama sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığını sadece patojen inokule edilmiş toprakta gelişen bitkilere göre %13.18, %44.23 ve %37.46 oranında arttırmıştır. Elde edilen sonuçlar bu karışım ile tohuma uygulamasının buğdayda F. culmorum tarafından oluşturulan kök ve kök boğazı çürüklüğünün kontrolünde kullanma olanağının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of seed treatment with the mixture of Trichoderma harzianum bioformulation and fungicide on root and crown rot disease in wheat caused by Fusarium culmorum were investigated. In the first stage of the study, the effects of different doses of the bioformulation and the reduced commercial doses of fungicides with two different active ingredients (Prothioconazole 150 g/l+tebuconazole 20 g/l, Triticonazole 80 g/l+pyraclostrobin 40 g/l), which were commonly used against the disease, were determined. In the tests carried out under in vitro conditions, the bioformulation inhibited the colony growth of the pathogen at the highest rate (90.67%) at the dose of 1% (g/ml). The fungicide with active ingredient Prothioconazole+tebuconazole was found to be more effective than triticonazole+pyraclostrobin by inhibiting the colony growth of the pathogen by 100%, 96.40% and 86.27% at reduced doses of 1/2, 1/4 and 1/8, respectively. In the second stage, the compatibility of the bioformulation with the reduced doses of the fungicide with the active ingerdient prothioconazole+tebuconazole was examined and the highest conidia germination rate of T. harzianum and the conidia density in the colony were obtained with the dose reduced by 1/8. Seeds treated with the combination of the mentioned fungicide dose and bioformulation reduced the disease severity by 56.97% in soil contaminated with the pathogen. This treatment increased shoot length, shoot wet and dry weights by 13.18%, 44.23% and 37.46% compared to plants growing in soil inoculated with pathogen only. The results obtained indicate that seed treatment with this mixture can be used for the control of root and crown rot caused by F. culmorum in wheat.