Bazı salvia türlerinde kuruma nedenlerinin tespiti ve bunlarla savaşım olanakları üzerinde araştırmalar
Investigations on the causes of some salvia species grown as medicinal plants and control of the disease
  1. Tez No: 76667
  2. Yazar: NURGÜL ŞALLI (ÇARKACI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi BAZI SALVIA TÜRLERİNDE KURUMA NEDENLERİNİN TESBİTİ VE BUNLARLA SAVAŞIM OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nurgül ŞALLI (Ç ARKACI) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Konuna Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Salih MADEN 1998, Sayfa: 101 Jüri: Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Haluk SORAN Doç. Dr. Filiz ERTUNÇ Salvia officinalis' in kültürü yapılan alanlardan toplanan hastalıklı bitkilerden izole edilen funguslar ile patojenite testleri sonucunda Fusarium oxysporum %90, Alternaria alternata %75, Fusarium solanı %100, Fusarium moniliforme % 90, Rhizoctonia solanı % 90, Macrophomina phaseoli % 35, Epicoccum purpurascens % 85, Fusarium culmorum % 80, Basidiomycet M14-6 izolatı % 75 oranında hastalık oluşturmuşlardır. Fusarium oxysporum adacayında en önemli solgunluk etmeni, Alternaria alternata ve Rhizoctonia solanı ikinci derecede hastalık etmeni olarak tesbıt edilmişlerdir. Patojen olmayan Fusarium'1 1ar F. oxysporum, Fusarium sp. ve Pseudomonas fluorescens, P. putida, Streptomyces griseoviridis, Trichoderma harzianum, Gliockuuum roseum; Bacillus subtilis in vivo ve in vitro da hastalıkların kontrolunda başardı olmuşlardır. Hem in vitro hemde in vivo koşullarda benomyl denenen tüm patojenlere, Tebuconazole Fusarium oxsporum dışındaki patojenlere, çaptan ise Alternaria alternata' ya etkili olmuşlardır. Çaptan diğer patojenlere sadece in vitro da etkili olmuştur. In vitro çalışmalarda; çaptan (100 ug/ml), tebuconazole (50 ug/ml) ve benomyl (100 ve 150 ug/ml)' in antagonist organizmalarla entegre edilebileceği saptanmıştır. Potasyum ve organik madde miktarları şiddetli Fusarium enfeksiyonu olan topraklarda düşük, antagonistlerin izole edildiği topraklarda ise daha yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Adaçayı, kurumalar, solgunluk, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Alternaria alternata, kimyasal, biyolojik savaş, fungisit
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS ON THE CAUSES OF WILT OF SOME SALVIA SPECIES GROWN AS MEDICINAL PLANTS AND CONTROL OF THE DISEASE Nurgfil Ç ARKACI (»ALL]) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Salih MADEN 1998, Page 70 Jury: Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Haluk SORAN Assoc Prof. Dr. Filiz ERTUNÇ As the results of the pathogenicity tests of the fungi isolated from the wilted plant samples collected from cultivation fields of Salvia spp.; Fusarium oxysporum, Alternaria alternate, Fusarium solum, Fusarium monUiforme, Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseoli, Epicoccum purpurescens, Fusarium culmorum, and a Basidiomycet caused 90, 75, 100, 90, 90, 35, 85, 80, 75 % wilt on this host respectively. These results suggest that Fusarium oxysporum and the other Fusarium species are the most important wilt causing pathogens on Salvia officinalis. Alternaria atternata and Rhizoctonia solani follow Fusarium as the second important pathogens. Based on in vitro and in vivo studies, the antagonistic microorganisms found to be the most effective against the pathogens are nonpathogenic F. oxysporum (M09-13, M14-10), nonpathogenic Fusarium sp. (M01-4), Pseudomonas fluorescens, P. putida, Streptomyces griseoviridis, Trichoderma harûanum (M05-1), G. roseum (A18-13), Bacillus subtUis (Kodiac and Epic). In both in vitro and in vivo fungicide application studies, benomyl affected all the pathogens used in this study. Tebuconazole was also effective on all pathogens except F. oxysporum. Çaptan was able to control A. alternata in both in vitro and in vivo studies while it was effective on the other pathogens only in vitro conditions. Based on interactions between antagonist microorganisms and fungicides in in vitro studies, the safe dosage of fungicides for antagonistic microorganisms were as following; with çaptan (100 ug/ml), with tebuconazole (50 u£/ml), with benomyl (100-150 ug/ml) suggesting that combination of antagonist microorganisms and fungicides can be used on integrated control of the wilt disease. Contents of potasium and organic matter were low in the fields of high Fusaria infection while they were high in the places where antagonists were Isolated more frequently. KEY WORDS: Sages, wilt, Fusarium spp., Rhizoctonia sakmi, Alternaria alternata, chemical, biological control, fungicides.