Atmosferik haberleşme sistemleri için optik anten tasarımı
Optical antenna design for atmospheric communication systems
- Tez No: 377494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, serbest uzay haberleşmesinde kullanılan optik sistemler için optik anten tasarımı yapılmıştır. Tasarımda, algılayıcı olarak Schmidt-Cassegrain türü bir teleskop, gönderici olarak lensli bir sistem ZEMAX optik yazılım programı kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarım parametreleri belirlenirken Çanakkale bölgesinin enlem ve boylam değerleri ile bir yıllık ortalama atmosferik şartları göz önüne alınmış. Haberleşme menzili olarak Çanakkale Boğazının iki yakası arası mesafe değerleri referans alınmıştır. Yapılan tasarımdan elde edilen analiz sonuçları optik kriterler gözetilerek değerlendirilmiş ve literatürdeki benzer sistemlerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar tasarlanan optik antenin yeterli verimliliği verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optical antenna was designed for usage in the free-space optical communication systems. In optical design, Schmidt-Cassegrain type telescope as receiver and telescope with only lens as sender was chosen. These telescopes were designed by using ZEMAX software. In the determination of design parameters, the latitude and longitude values of the Çanakkale region with an annual average atmospheric conditions taken into consideration. Communication range as the distance between the two sides of the Dardanelles, is taken as reference values. Analysis of the resulting design made by considering the optical criteria are evaluated and the results were compared to similar systems in the literature. Designed optical antenna results showed that sufficient efficiency.