Çanakkale ili Coccinellidae (Gelin böcekleri) familyası üzerine faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Coccinellidae (Ladybird) family in the province of Çanakkale
- Tez No: 377495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Çanakkale'nin il merkezi ve ilçelerinde Coccinellidae (Coleoptera) familyasına ait türlerin saptanması ve dağılışlarını tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. 2013 yılı içinde yapılan bu çalışmada, bölgenin arazi durumu ve iklim koşulları göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma sırasında tarım içi ve tarım dışı alanlardan elde edilen 156 örneğin toplanmasında el ile toplama, emgi tüpü, Japon şemsiyesi, atrap vb. yöntemler kullanılmıştır. Çalışma sonucunda 14 cinse ait 20 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Harmonia axyridis Pallas (Coccinellidae: Coleoptera)'in Türkiye için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Ayrıca Adalia bipunctata (L.), A. fasciatopunctata revelieri Mulsant, Chilocorus bipustulatus (L.), Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis Pallas, Hippodamia variegata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Psyllobora viqintiduopunctata (L.) en çok rastlanılan türler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination and distribution of the Coccinellidae (Coleoptera) fauna in the all district of Çanakkale and seaside district and villages of Çanakkale were aimed in this study. Study was carried out from 2013 depends on the climatic situation, field condition of the Çanakkale. 156 samples were collected from uncultivated and cultivated agricultural field by using hand, collapsible net, beating umbrella etc. As a result, 14 species belonging to 20 genera were determined. In these species, Harmonia axyridis Pallas is the first record for Coccinellidae fauna in Turkey. In adition to Adalia bipunctata (L.), A. fasciatopunctata revelieri Mulsant, Chilocorus bipustulatus (L.), Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis Pallas, Hippodamia variegata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.), Psyllobora viqintiduopunctata (L.) were found as most situated species in this study.