Kitosan uygulamasının ın vivo ve ın vitro olarak yetiştirilen Mentha spicata L. ve Mentha arvensis L. türlerinde antioksidant enzimler üzerine etkilerinin spektrofotometrik ve elektroforetik olarak saptanması
Effect of chitosan application on antioxidant enzymes in in vivo and in vitro growth Mentha spicata L. and Mentha arvensis L. species determinated with spectrophotometrically and electrophoretically
- Tez No: 377499
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada; in vivo ve in vitro olarak yetiştirilen Mentha spicata ve Mentha arvensis türlerinin yapraklarına, kitosan isimli bitki aktivatörü %0.01 ve %0.02 dozlarında bir kez uygulanmıştır. Uygulamadan 24 saat sonra in vivo ve in vitro ortamlarda yetiştirilen 12 haftalık fidelerin genç ve sağlıklı yapraklarından soğuk zincirde ekstrakt hazırlanarak total protein, peroksidaz [EC 1.11.1.7], kitosanaz ve β-1,3-glukanaz enzim düzeylerindeki değişimler spektrofotometrik yöntemler ve SDS-PAGE yöntemi ile saptanmıştır. Tüm denemeler üç tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir.Protein değişimleri açısından kontrole göre karşılaştırma yapıldığında, in vivo M. arvensis örneklerinde en yüksek artışın %0.02'lik uygulama sonucunda %71.43, aynı konsantrasyonda in vitro M. spicata örneklerinde ise % 420.73 olduğu belirlenmiştir.Kitosanaz değişimleri açısından kontrole göre karşılaştırma yapıldığında, in vivo M. arvensis örneklerinde en yüksek artışın %0.02'lik uygulama sonucunda %393.98, in vivo olarak yetiştirilen M. spicata örneklerinde ise aynı konsantrasyonda %134.62 olduğu belirlenmiştir.β-1,3-glukanaz değişimleri açısından kontrole göre karşılaştırma yapıldığında, in vivo M. arvensis örneklerinde en yüksek artışın %0.02'lik uygulama sonucunda %263.46, in vitro olarak yetiştirilen M. spicata örneklerinde ise aynı konsantrasyonda %724.47 olduğu belirlenmiştir.Peroksidaz değişimleri açısından kontrole göre karşılaştırma yapıldığında, in vivo M. arvensis örneklerinde en yüksek artışın %0.02'lik uygulama sonucunda %101.19 olduğu, en fazla düşüşün ise in vitro örneklerinde %80.92 olduğu belirlenmiştir. In vivo M. spicata örneklerinde ise en yüksek artışın %0.02'lik uygulama sonucunda %345.03, en fazla düşüşün ise in vitro da %88.43 olduğu belirlenmiştir.SDS-PAGE sonucunda kitosan uygulamasının in vivo ve in vitro olarak yetiştirilen Mentha türlerine ait örneklerde total protein düzeylerini farklı şekilde etkilediği jel üzerinde farklı yoğunlukta bantlar şeklinde gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, effect of different doses of chitosan applications as %0.01 and %0.02 on the leaves of twelve weeks old in vivo and in vitro growth Mentha spicata L. and Mentha arvensis L. species were used for antioxidant enzyme determinations. Changing in total protein, peroxidase, chitosanase, β-1,3-glucanase levels were measured by spectrophotometrically and electrophoretically. All analysis were realized triplicate. Protein changes when compared with control, as a result of the %0.02 chitosan application, highest increase were measured in vivo growth M. arvensis with % 71.43, at the same concentration application in vitro samples of M. spicata, this increase measured as % 420.23.Chitosanase and β-1,3-Glucanase changes when compared with control, as a result of the %0.02 chitosan application, highest increase were measured in vivo growth M. arvensis with % 393.98 and %263.46, at the same concentration application in vitro samples of M. spicata, this increase measured as % 134.62 and % 724.47.Peroxidase changes when compared with control, as a result of the %0.02 chitosan application, highest increase were measured in vivo growth M. arvensis with %101.19, at the same concentration peroxidase levels were decreased in vitro samples of M. arvensis as %80.92. Highest increase in vivo M. spicata samples were measured as %345.03 as a result of the %0.02 chitosan application. In opposite, in the same concentration of application highest decreasing in vitro samples were measured as %88.43.SDS-PAGE analysis results on total protein showed different doses of chitosan application gave different density in total protein bands.