Hareket hastalığında (taşıt tutması) nazal yoldan ilaç uygulanmasının in vitro ve in vivo değerlendirilmesi
In vitro and in vivo evaluation of nasal drug administration in motion sickness
  1. Tez No: 224364
  2. Yazar: CANSEL KÖSE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hareket hastalığı (taşıt tutması) seyahat edenler ile deniz ve hava kuvvetlerinde çalışanlar için önemli bir problemdir. Hareket hastalığında kullanılan pek çok ilacın istenmeyen yan etkisi sedasyondur. Nazal yol, hızlı absorpsiyon, farmakolojik cevabın hızla alınması, karaciğer ilk geçiş etkisinin önlenmesi, yüksek sistemik yararlanım elde edilmesi ve kolay uygulama yolu olması gibi birçok avantajları bulunduğundan günümüzde dikkat çekici kabul edilmektedir. Nazal mukozanın hidrofilik ve makromoleküler yapılı etkin maddeler için düşük geçirgenlik göstermesi, etkin maddenin enzimler tarafından parçalanması ve mukosilier klerens ile formülasyonun uygulanma bölgesinden uzaklaştırılması bu uygulamaya sınırlamalar getirmektedir. Çalışmamızda düşük yan etkilerinden dolayı ?Dimenhidrinat? etkin maddesi kullanılmıştır. Bu amaçla etkin maddenin Karbopol 981 (CRB 981) ve kitozan polimerleri kullanılarak çözelti ve jel formülasyonları hazırlanmış, nazal yoldan uygulanabilirliği araştırılmıştır. Seçilen formülasyonlara penetrasyon artırıcı olarak alfasiklodekstrin (?-CD), gamasiklodekstrin (?-CD) ve hidroksipropilbetasiklodekstrin (HPßCD) ilave edilmiştir. Formülasyonların kalite kontrolleri yapıldıktan sonra, etkin madde salımı yatay difüzyon hücresinde ve selüloz diyaliz zarı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ex vivo denemeler için sığır nazal mukozası kullanılmıştır. Deney sonrası nazal mukoza histolojik açıdan değerlendirilmiştir. İn vivo çalışmalar koyun modelinde yapılmıştır. Yapılan deneyler sonunda etkin madde salım profilinin uygulama bölgesindeki penetrasyon artırıcı, polimer tipi ve konsantrasyonundan etkilendiği görülmüştür. Formülasyonlarda kullanılan siklodekstrinlerin nazal mukoza üzerindeki istenmeyen etkilerinin az ve tolere edilebilir sınırlar içinde olduğu gözlemlenmiştir. Dimenhidrinat' ın en yüksek nazal biyoyararlanımı, HPßCD içeren Karbopol 981 dimenhidrinat jel formülasyonlarında gözlenmiştir. Uzun süreli stabilite testleri ve gönüllülerde yapılacak çalışmalarla, dimenhidrinat nazal jel formülasyonlarının hareket hastalığında kullanılabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Hareket hastalığı, Dimenhidrinat, Nazal Yol, Karbopol, Kitozan
Özet (Çeviri)
Motion sickness remains a significant problem for travelers and for those involved in naval and aviation. Many motion sickness remedies are also sedating, making them undesirable in many settings. Nasal route is currently receiving considerable attention since it offers many advantages, such as a rapid absorption and onset of pharmacological effect, avoidance of liver first pass metabolism and high systemic availability and an easy administration route. However there are some limitations like low mucosal permeability for hydrophilic and macro molecular substances, degradation of drug by enzymes in the nasal cavity, and drug loss by rapid mucociliary clearance. In this study we used dimenhydrinate as active substance because of its low side effects. For this aim we prepared solution and gel dosage forms of active compound by using Carbopol 981 (CRB 981) and chitosan polymers and investigated its nasal administration. Also alfacyclodextrin (?-CD), gammacyclodextrin (?-CD) and hydroxypropylßcyclodextrin (HPßCD) were added to the selected formulations as the penetration enhancer. After quality control of the formulations, the releasing profile of active compound was investigated from the formulations by using horizontal diffusion chamber and cellulose dialysis membrane as diffusion barrier. After this experiments, excised cattle mucosa was used for ex vivo experiments. After the experiment, cattle mucosa was evaluated to the hystopathological point of view. In vivo experiments were carried out in sheep model. At the end of the experiments the releasing profile of drug was found to be affected by polymer type and concentration of penetration enhancer at the application site. The side effects of cyclodextrins on the nasal mucosa is observed the least level and as tolerable limits. The highest nasal bioavailability of dimenhydrinate was found in the gel formulation of Carbopol 981 with HPßCD. If the long term stability tests of gel formulations and application on human volunteers can be done, dimenhydrinate can be used as nasal gel formulations in the treatment of motion sickness. Keywords : Motion sickness, Dimenhydrinate, Nasal route, Carbopol, Chitosan