Ülkemizde işlenen bazı çeltik çeşitlerinin kalite ve biyoaktif özelliklerinin incelenmesi
Quality and bioactive properties of some rice cultivars processed in our country
  1. Tez No: 377520
  2. Yazar: DİLEK ÖZİPEK DONDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ BARIŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmada Türkiye'de işlenen bazı çeltik çeşitlerinde, çeşit farklılığının kalite özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada ülkemizde yetiştirilen 7 ve ithal olarak temin edilen 1 çeltik çeşidi kullanılarak bazı kalite özellikleri araştırılmıştır. Sonuç olarak çeltik çeşitleri arasında randıman değerlerinin % 51.45-69.08, 1000 dane ağırlığının 19.65- 26.36 g, ham protein değerlerinin % 5.64-8.86, toplam amiloz miktarının % 18.93- 21.23, gama orizanol miktarının 7.52- 26.56 mg/kg, toplam fenolik madde miktarlarının 0.64-0.69 mg ferulik asit /g, 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl yöntemine göre antioksidan aktivitelerinin 424.20-548 mg değerleri arasında değiştiği ve baskın fenolik asitlerin bağlı formda baskın olduğu ve p-kumarik, ferulik asit ve protokateşik asitin öne çıkan fenolik asitler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of variety on the quality properties of some paddy varieties that were processed in Turkey was investigated. The materials were comprising of 7 locally grown and 1 imported rice cultivars. As a result, it was found that the yield of rice cultivars ranged between 51.45-69.08%, 1000 grain weight ranged between 19.65- 26.36 g, crude protein content ranged between 5.64-8.86 %, total amylose content ranged between 18.93- 21.23%, gamma-oryzanol content ranged between 7.52- 26.56 mg/kg, total phenolic content ranged between 0.64-0.69 mg ferulic acid equivalents /g and the antioxidant activity according to the 2,2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) method ranged between 424.20-548 mg. Furthermore, it was observed that the dominant phenolic acids in rice were found in bound form and p-coumaric, ferulic and protocathechuic acids were prominent.