Farklı probiyotik katkılarının subletal su sıcaklığındaki gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) büyüme ve sağlık karakteristiklerine etkisi
The effect of different probiotics on growth performance and health of rainbow trout (Oncorhyncus mykiss) under subletal water temperature conditions
  1. Tez No: 377533
  2. Yazar: İRFAN SELÇUK YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada farklı probiyotik ilaveli yemlerin gökkuşağı alabalıklarında büyüme performansları ve sağlık karakteristikleri üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Lactobacillus plantarum, bacillus subtilis ve bunların aynı yeme ilave edilerek kullanıldığı mix gruplarında 30. ve 60. günlerde yapılan analizlerde probiyotik türlerinin balıklarda yem değerlendirme, büyüme, kimyasal besin madde kompozisyonu, bağışıklık sistemi ve hematolojik parametreler üzerine etkileri belirlenerek karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre probiyotik ilaveli yemler ile beslenen balıklarda FCR'ın kontrol grubuna göre istatistiksel olarak azaldığı tespit edilmiştir (p0.05). Yapılan ham yağ, ham kül, nem, protein ve yağ analizleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilememiştir (p>0.05)
Özet (Çeviri)
In this experiment, the aim was to find out the effects of growth performance and health characteristics in rainbow trouts feed added different probiotic Lactobacillus pşantarum, Bacillus subtilis and in the mixed groups, which this were used by adding to the some feed, in the analysises that were maed in the days of 30th and 60th the types of probiotic eddects of feed tests, growth, cpmposition of chemical food substance, immune system and hematological parameters in fish was compared. According to result of analysis, in fish, in fish, which where fed with feed added probiotic, it was stated that FCR statically decreased compare to control group (p0.05). It could not be detected statically the difference among the groups from the point of the analysises of raw lipid, raw ash, moisture, protein and lipid (p>0.05).