Sistemik lupus eritematozus ve romatoid artritte otoantikorlar ve sIL-2 reseptörünün araştırılması
Autoantibodies and sIL-2 receptor levels in systemic lupus erythematosus and rheumatoid arthritis
- Tez No: 37755
- Danışmanlar: PROF.DR. EREN ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Sistemik Lupus Eritematozus ve Romatoid artrit gibi otoimmün kökenli romatizmal hastalıklarda hasta serumlarında çeşitli otoantikorlar ve bazı sitokinler gösterilebilmektedir. Çalışmamızda, hasta serumlarında ANA, anti-dsDNA, IgM-RF, AKA-IgG ve AKA-IgM ile anti-Sm gibi otoantikorlarla bir sitokin reseptörü olan SIL-2R düzeylerini göstermek için 24 SLE, 25 RA ve 29 kontrol olgusu incelendi. Bunun için mikroelisa test yöntemi uygulandı. ANA düzeyleri SLE hastalarının %95.8'inde, RA hastalarının ise %24'ünde müsbet bulundu. SLE'li hastaların ortalama serum ANA değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı idi (P0.05). Anti-dsDNA antikorları SLE'li hastaların hepsinde (%100) müsbet bulundu. RA'lı hastaların hiç birisinde anti-dsDNA müsbetliğine rastlanmadı. SLE'li hastalarla kontrol grubu arasındaki fark oldukça anlamlı idi (P0.05). IgM-RF antikorları SLE'li hastaların %16.6'sında RA'lı hastaların ise %80'inde pozitif bulundu. SLE ve RA hastalarının ortalama serum IgM-RF değeri kontrol grubuna göre oldukça anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (P0.05). SIL-2R düzeyleri SLE'li hastaların %79.16'sında RA'lı hastaların ise %44'ünde pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Autoantibodies and sIL-2 Receptor Levels in Systemic Lupus Erythematosus and Rheumatoid Arthritis SUMMARY Autoantibodies and cytokines are known to play important roles in the pathogenesis is autoimmune diseases such as Systemic Lupus Erythematosus (SLE) and Rheumatoid Arthritis (RA). In this particular study serum ANA,anti-dsDNA,IgM-RF,IgG ACA IgM ACA,anti-Sm and SIL-2R levels were investigated in clinically active 24 SLE, 25 RA patients and 29 healthy controls by microelisa. ANA was found to be positive in 95.8 % of SLE and 24 % of RA patients. Mean serum ANA level of SLE group was significantly higher than that of the control group (P0.05). While anti-dsDNA was positive 100 %of SLE group, none of the RA and the controls showed anti-dsDNA positivity.The difference between the SLE and the controls was highly significant (P0. 05 ). SIL-2R levels were elevated in 79.16 % of SLE and 44 % of RA patients.