Bölgemizdeki bazı otoimmun hastalıklarda antinükleer antikor prevalansı, ASO, CRP ve RF ilişkisi
- Tez No: 40251
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VII. ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nin çeşitli kliniklerinde 17'si sistemik lupus eritematoz (SLE), 11 'i romatoit artrit (RA), 2'si juvenil romatoit artrit (JRA), 44'ü kollagenöz ön tanılı, 5'i karaciğer hastalığı, 18'i atopik dermatit ve 3'ü diğer otoimmun hastalıklar olmak üzere toplam 102 otoimmün hastalık tanı/öntanısı konulan hastadan ve 40 sağlıklı olgudan senim örnekleri elde edilmiştir. Elde edilen bu örneklerde ELISA yöntemiyle ANA ve rutin yöntemlerle (lateks) ASO, CRP ve RF araştırılmıştır. Çalışmada, hasta grubunda 24 (% 23.5)'ü kadın ve 6 (% 5.9)'sı erkek olmak üzere toplam 30 (% 29.4) olguda ANA saptanmıştır. ANA prevalansı SLE'de yüzde 70.6, RA'te yüzde 72.7, JRA'te ve sklerodermada yüzde 100.0, kollagenöz ön tanılılarda yüzde 70.5, otoimmün karaciğer hastalıklarında yüzde 40.0, atopik dermatitte yüzde 50.0 ve diğer otoimmün hastalıklarda yüzde 66.7 olarak bulunmuştur. Otoimmün hastalık tanısı alan 684 kadın 34'ü erkek olan olgularda ANA pozitifliğinin de kadınlarda (% 66.7) erkeklere (% 33.3) oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda ise 2 (% 5.0) kadın ve 1 ( 2.5) erkek olmak üzere toplam 3 (% 7.5) olguda ANA saptanmış, elde edilen bu sayı hasta grubuna oranla anlamlı derecede düşük bulunmuştur. (X2:4.28 P < 0.05) Yaş grupları ile ANA ilişkisi incelendiğinde; 13 yaşın altındaki olgularda cinsiyetler arasında önemli bir fark görülememiş ( X2: 0.11 P > 0.05), bu yaşın üzerindeki yetişkin olgularda ANA mevcudiyetinin kadınların lehine önemli ölçüde arttığı görülmüştür. (X2: 3.86 P< 0.05) Araştırılan diğer parametrelerden CRP yüzde 46.7 oranıyla ANA pozitif olan otoimmün hastalarda en sık gözleneni olmuş, bunu ASO yüzde 33.3 oranıyla izlemiş ve RF yüzde 6.7 oranıyla en sonda yer almıştır. ANA saptanan olgularda ASO atopik dermatitlilerde (% 71.4); CRP kollagenöz ön tanılı olgularda (% 55.6): RF ise RA'te (% 100.0) en fazla gözlenmiştir. 65
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY One hundred and two patients 17 of which systemic lupus erytematosus (SIP.).11 rheumatoid arthritis (RA), 2 juvenil rheumatoid arthritis (JRA), 44 prediagnosed as collagenous diseases, 5 autoimmune liver diseases, 18 atopic dermatitis (AD) and 3 other autoimmune diseases from different clinics of Atatürk University Research Hospital were included in this study. Fourty healthy volunteers were taken as the control group. ANA by ELISA and ASO, CRP, RF by slide agglutination method were studied in the sera of the patient and healthy controls. ANA was positive in 30 patients. 24 of these cases were females (23.5 %) and 6 were males (5.9 %). ANA prevalance was 70.6 % in SLE, 72.7 % in RA, 100.0 % in JRA and scleroderma. 70.5 % in prediagnosis collagenous diseases, 40.0 % in autoimmune liver diseases, 50.0 % in AD and 66.7 % in other autoimmune diseases. ANA positivity rate was 66.7 % in females and 33.3 % in males; indicating that this ratio was higher in females than it was in males. In the control group, ANA was positive in 2 females (5%), 1 male (2.5 %). The difference between patients and controls was statistically significant. (X2:4.28 P < 0.05) When we analysed the ANA results through the age groups, it was observed that no significant differences between the male and female in term of the age of under 13 ( X2: 0.1 1 P > 0.05), while the frequency of ANA was higher in females than it was in males in the patients over 13 (X2: 3.86 P< 0.05). In ANA positive autoimmune subjects, CRP was positive in 46.7 %, ASO in 33.3 % and RF in 6.7 %. In ANA positive subjets, the most frequently detected parameters were ASO in AD (71.4 % ),CRP in prediagnosis collagenous diseases (55.6 %) and RF inRA(100%). 66