Türk rekabet otoritesi ile Avrupa Birliği rekabet otoritesinin ekonomik kolluk yetkisi
Turkish and European Union competition authority's powers as economical police organizations
  1. Tez No: 377551
  2. Yazar: METİN UĞUR AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde ?kolluk? kavramına ve kolluk türlerine yer verilmiş, genel idari kolluk-özel idari kolluk ayrımından bahsedilmiş ve ekonomik düzenin önemi ve bu düzenin sağlanabilmesi için faaliyette bulunan ekonomik kolluktan bahsedilmiştir.Dünyada devletlerin ekonomik hayatın düzenlenmesine yönelik faaliyetleri hakkında tarihteki ilk örneklerden günümüze uzanan süreçteki gelişim hakkında bilgi verilmiştir. Bu kapsamda ekonomik yaşamdaki değişikliklerin devletlerin ekonomik hayata karşı tutumları, hukuk ve özellikle rekabet hukuku üzerindeki değiştirici etkisinden bahsedilmiştir. Modern rekabet hukukunun ve uygulamasının ilk örneklerinin görüldüğü ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa hakkında ayrı başlıklar altında değerlendirme yapılmış ve bu ülkelerde gerek ekonominin gerekse de hukukun değişimi hakkında bilgi verilmiştir.Ayrıca Türk rekabet otoritesi olan Rekabet Kurumunun idare hukuku ve idare sistemindeki yeri, teşkilatı ve yetkileri ile ilgili olarak incelemede bulunulmuştur. Rekabet Kurumunun yürüttüğü faaliyetin düzenleyici, denetleyici ve yaptırım uygulayıcı yönleri ortaya konularak yürütülen faaliyetin bir özel idari kolluk türü olarak ekonomik kolluk yönlerinden bahsedilmiştir. Son olarak ise Avrupa Birliği rekabet otoritesi olan Avrupa Birliği Komisyonun yetkileri ve uygulama prosedürü hakkında incelemede bulunulmuştur. Özellikle 1/2003 sayılı Avrupa Konseyi Tüzüğü'nün getirdiği değişiklikler sonrasında ortaya çıkan yeni rekabet hukuku uygulamasında Komisyonun ekonomik düzenin sağlanması bakımından üzerine düşenler hakkında incelemede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is the outcome of research done as to Turkish Competition Authority?s significance in the Turkish administrative law. In this respect, the Authority is considered as one of the ?specialized police? bodies in the Turkish administration. To supply a historic approach to the subject the first implementations in early states, which adobted economic measures so as to keep order and provide public welfare, are given in depth. Furthermore, enforcement of competition measures in the USA, the UK, Germany and France are examined with a historic and economic approach and the relation between economy and competition law is demonstrated.In addition, Turkish Competition Authority is examined in detail. Its establishment, administrative structure, nature and its powers are shown in the text. Moreover, its duties as an organization, which operates with the aim of cultivating a competition perception in the country, is presented.Similarly, European Commission is focused on in order to understand its functions as a competition authority. Its regulatory and disciplinary powers, most notably after the new regulation which was passed in 2003, are presented in more detail as a means to depict the Commission?s significant role in the enforcement of the competition law in the European Union.