Türk inşaat sektörünün işgücü ihtiyaç analizi
Analysis of labour market needs of Turkish construction
- Tez No: 405630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İnşaat sektörü yarattığı katma değer ve geniş istihdam kapasitesi ile ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir role sahiptir. Büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanan sektörün, birçok alt sektör ile etkileşim içinde olması nedeniyle çok sayıda meslek dalını kapsamaktadır. Bu durum da istihdam ve üretim süreçlerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Son yıllarda giderek artan iş hacmiyle yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmada önemli bir potansiyele sahiptir. Türk inşaat sektörünün uluslararası arenada varlığını sürdürmesi, niteliği artmış beşeri sermaye ile mümkün olacaktır. Ancak, niteliksiz işgücü istihdamı sektörün en temel sorunları arasındadır. Sektör paydaşları tarafından hazırlanan sektör analiz raporlarında bu soruna sıklıkla değinilmektedir. Türkiye'nin deprem kuşağında olması, yüksek iş kazaları oranı, giderek artan konut talebi, gerek yurt içinde gerek yurt dışında sektörün imajının güçlendirilmesi gibi nedenlere bağlı olarak sektörde belgeli işçi istihdamına ihtiyaç duyulmaktadır. Değişen piyasa koşulları inşaat sektöründe mesleki bilgi ve becerisini kanıtlamış belgeli işgücü istihdamının yaygınlaştırılması için yeni politikalar geliştirilmesi gerekmektedir. Bugün, Devlet politikaları inşaat sektöründe kalite, verimlilik ve sürdürülebilir büyümeyi garanti edecek nitelikte işgücünün yetiştirilmesi konusuna destek vermektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday ülke olması ile birlikte gerçekleştirilen reformlar, Avrupa standartlarının uygulanması çalışmalarının sektörel olumlu yansımaları olmaktadır. 'İş Kurma Hakkı ve Hizmetin Serbest Dolaşımı', tarama başlığı altında yürütülen 'Mesleki Yeterliliklerin Karşılıklı Tanınması' hedefine yönelik çalışmalarda iş piyasalarının nitelik sorununa çözüm üretecek etkin mekanizmalar tanımlamaktadır. Sonuç olarak inşaat sektöründe belgeli çalışan istihdamının yaygınlaştılmasının sektörün gelişimine doğrudan katkı sağlayacağı açıktır. Nicel ve nitel boyutta yapılan ve iş piyasalarında arz –talep yönlü nitelik ihtiyacının araştırılmasını hedefleyen analizler sonucunda işçi ve işveren temsilcilerinin sektörün nitelik eksiği olduğunu kabul etmelerine rağmen, sorunun giderilmesine kendi iradeleri ile adım atmaya gönüllü olmadıkları, belgeye olan arz ve talebin artırılması için kamu otoritesine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The value added of the construction sector and employment with a large capacity has an important role in the development of the national economy. Largely based on the industry's national capital, it covers many professions due to interact with many sub-sectors. This situation creates substantial effects on employment and production process. Increasing the volume of international contracting services business in recent years, Turkey has significant potential to increase the strength of the competition. To maintain its presence in the international arena, the Turkish construction sector, has increased the quality of human capital will be able to. However, it is one of the most fundamental problems of the employment of unskilled labour sector. This problem is often referred to in the analysis report prepared by industry sector stakeholders. Be in Turkey's earthquake zone, high rate of accidents at work, increasing demand for housing, both domestically and abroad due to reasons such as the need in strengthening the sector's image needs to certified workers employed in the sector is needed. Changing market conditions in the construction sector for the promotion of professional knowledge and skills of the workforce employed certified proven new policies need to be developed. Today, State policies in the construction industry quality, productivity and sustainable growth of the labour force in raising the issue of quality will guarantee supports. The reforms being carried out in conjunction with the European Union candidate country Turkey, it is a positive reflection of the work of the sectoral implementation of European standards. 'Right of Establishment and Free Movement of Services', carried out under the scanning head' Mutual Recognition of Professional Qualifications "in efforts to find solutions to the problem of the objective nature of labour markets defines effective mechanisms. As a result, it is clear that contribute directly to the development of the sector employment of qualified workers in the construction industry. Despite accepting that the nature of the missing sector of quantitative and qualitative dimensions made and the labour market in the supply-demand as a result of analysis which aims to investigate the versatile nature of the needs of workers and employers' representatives, the elimination of the problem they are not willing to step up to their will supply the documents and require public authorities to increase demand that has emerged.