İmtiyazlı yap-işlet-devret projeleri ve sukuk finansman yöntemi
Concession granted BOT(Build-operate-transfer) projects and sukuk financing method
  1. Tez No: 377558
  2. Yazar: OLCAY HARTOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma temel olarak imtiyazlı Yap-İşlet-Devret projeleri ve sukuk yöntemi ile ilgili olup, uygulanmaya başlandığı dönem XIX. yüzyıl ortalarına kadar uzanan Yap-İşlet-Devret projeleri ve bunların finansman yöntemleri incelenmiş, bu inceleme yapılırken tarihsel süreç içerisindeki gelişime ve hem eski dönemlerdeki hem de günümüz dünyasındaki farklı uygulama örneklerine yer verilmiştir. Ayrıca XX. yüzyıl sonlarında ortaya çıkan ve sukuk olarak adlandırılan finansman uygulamaları araştırılmış ve bunların Yap-İşlet-Devret projelerinde ve de özellikle kamusal projelerde birlikte uygulanma olanakları ve bunun sağlayabileceği avantajlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study mainly has a focus on the BOT (Build-Operate-Transfer) projects and sukuk securitization method. We delved into the financing methods of BOT projects and concessions launched from 1850?s to 2000?s. Some real examples of the projects are also studied and their specific arrangements are described. Also sukuk securitization methods and examples are in the main scope of this study and we delivered a result about the application possibilities of sukuk to BOT projects and its effects to cost of financing especially in large investments mainly under the control of public authorities.