Küçük ve Orta Boy İşletmelerin finansmanında risk sermayesi ve Türkiye'deki uygulamalar
Financing of Small and Medium Sized enterprises by venture capital and venture capital applications in Turkey
- Tez No: 377557
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Günümüzde dünyada uygulanan risk sermayesi yatırımlarının etkinliğini ölçen çalışmalar mevcuttur. Ancak ülkemizde henüz yeni yaygınlaşmaya başladığından bu konuda yapılan araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de KOBİ'lerin finansman sorunlarının belirlenmesi ve Türkiye'de yapılan risk sermayesi yatırımlarının etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmıştırÇalışmanın birinci bölümünde KOBİ'ler konusu ayrıntılı olarak ele alınmıştır ve KOBİ'lerin finansman sorunları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise KOBİ'lerin finansman sorunlarının çözümünde risk sermayesi finansman modelinin özellikleri işlenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de KOBİ'lerin finansman sorunları ve bu sorunların çözümünde risk sermayesi uygulamaları incelenmiştir. KOBİ'lerin finansman sorunlarının ve risk sermayesi yatırımlarının etkisini belirlenmek amacıyla anket araştırması yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın temel hipotezleri anket araştırması sonuçlarına göre analiz edilmiştir.Gerek alternatif yatırım aracı olmasından gerekse de KOBİ'ler açısından finansman sorunu çözümünde farklı bir yöntem olmasından dolayı risk sermayesi yatırımları tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak Türkiye'de risk sermayesi yatırımlarının kurumsal girişim ve risk sermayesi yatırım ortaklıkları tarafından finansmanında KOBİ'lerin oldukça düşük oranda olduğu görülmektedir. Türkiye'de risk sermayesi yatırımları ağırlıklı olarak büyük işletmelere yapılmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri KOBİ'lerin büyük işletmelerle kıyaslandığında riskinin yüksek olmasıdır. Bu yatırımların işletmelere etkisi incelendiğinde ise diğer finansal araçlarla kıyaslandığında finansman sorunlarını çözmede daha etkili olduğu işletmelerin cirosuna, çalışan sayısına, gelecekte yatırım yapma düşüncesine olumlu etkisi olduğu görülmektedir. KOBİ teşvik ve desteklerinin sınırlı olması nedeniyle gerek yatırımcı açısından gerekse işletme açısından olumlu sonuçlar sağladığından ülkemizde risk sermayesi yatırımları yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
There are studies that measure the effectiveness of venture capital investments in the world. However, it is began to spread new in Turkey so researches conducted about venture capital investments are limited. Therefore, in this study it is aimed to determine financial problems of SME?s and measure effectiveness of venture capital investmets in Turkey.SME?s discussed in detail in the first part of this study and evaluated financing problems of SME?s. In the second part of the study, to solve the problems of financing for SME?s, features of venture capital financing model are described. In the third part, financing problems of SME?s and solving financial problems of SME by venture capital investmets were analysed. Survey was made in order to determine the financing problems of SME?s and impact of venture capital investments. According to survey results, basic hypothesis of the study were analyzed.Both the fact that an alternative investment tool and in solving the problem of financing for SMEs, as well as venture capital investments due to a different method is widely used all over the world. However venture capital financing of SME?s by corporate venture capital investment partnership is seen very low rate in Turkey. Venture capital investments in Turkey are mainly for large enterprises. One of the main reasons is the high risk of SME compared to large enterprises. Regarding the effect of venture capital investments in businesses, compared to other financial instruments, venture capital investments are more effective in solving the problems of financing businesses turnover, number of employees, the idea of investing in the future is seen as a positive effect. Due to the limited need for incentives and support to SME?s, venture capital investments in our country should be expanded because it provides positive results for SME?s and investors.