Üstün yetenekli öğrencilerin sınıf içi davranış sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
Identification of gifted and talented students' behavior problems in the classroom and solutions
  1. Tez No: 377643
  2. Yazar: GAMZE İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ilköğretim kademelerinde eğitime devam eden üstün yetenekli öğrencilerin üstün performans alanlarından kaynaklanan özelliklerinin ne gibi sınıf yönetimi sorunlarına yol açtığının incelenmesi ve bunlara çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Bu amaç çerçevesinde üstün yetenekli bireylerin genel zekâ düzeyleri ve üstün yetenek alanlarından kaynaklanan liderlik, mükemmeliyetçilik, yaratıcılık performanslarının belirlenmesidir. Üstün yetenekli öğrencilerin bu özeliklerinden dolayı ne gibi sosyal uyum problemi yaşadıkları ve bu uyum problemlerinden kaynaklana sınıf içi davranış problemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada belirlenen bu problemlere yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmada hem nicel ve hem de nitel bölümlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem (mix method) kullanılmıştır. İstanbul İlinden seçilen 127 üstün yetenekli öğrenci ve bunların öğretmenleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada üstün yetenekli öğrecilerin nitelenebilmesi için“Torance Yaratıcı Düşünce Testi, Minnesota Danışma Envanterleri Liderlik Alt Ölçeği, Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği”kullanılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin demografik özelliklerinin tespiti için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler Sosyal Bilimler Veri Analiz programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine what types of classroom management problems the primary school gifted students' properties arising from the gifted performance areas lead and to propose solutions to these problems. Within this scope, the aim is to detect leadership, perfectionism and creativity performances caused by general intelligence levels and gifted performance areas of gifted individuals. It was aimed to specify what sort of adjustment problems gifted students have due to these properties and to the detect classroom behavior problems arising from these problems. Some solutions for these problems are propesed in the study. Mix method in which both the quantitative and qualitative sections are used together was used in the study. 127 gifted students and their teachers selected from Istanbul Province formed the study group. Torrance Creative Thinking Test, Minnesota Advisory Inventories Leadership Subscale, Positive Negative Perfectionism Scale were used to describe gifted students in the study.“Personal Information Form”developed by the reseacher was also used in order to determine the students' demographic features. A semi-structured interview form was used to obtain qualitative data. The data obtained were analyzed with SPSS program.