Uluslararası ilişkiler sosyolojisi: Yapı- amil tartışması
Sociology of international relations: Agent- structure debate
- Tez No: 377665
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda göze çarpan sosyoloji- uluslararası ilişkiler yakınlaşmasının en açık örneklerinden birisi Konstrüktivizmdir. Konstrüktivizm aktör ve yapı ilişkisine dair ontolojik varsayımlar üzerine kurulmuştur. Konstrüktivizm aktör - yapı konusundaki geleneksel bakış açılarını -bireyci ve holist- uzlaştıran ve sosyal gerçekliğin açıklanmasında yapı ve aktörün ontolojik olarak eşitliğini tanıyan bir anlayışı benimser. Disiplinde aktör- yapı tartışmasının ilk dalgası daha çok Waltz'ın yapısalcılığının eleştirileri üzerinden gelişmiştir. İkinci ve üçüncü dalga aktör- yapı tartışmaları ise post-yapısalcı ve Gramşiyan okumalardan oluşmaktadır. Uluslararası İlişkiler disiplininde aktör - yapı problemi analiz düzeyi meselesi ile indirgemeci- sistemci teoriler tartışmalarıyla iç içe geçmiş durumdadır. Bu iki mesele daha çok metodolojik ve epistemolojik sorunlardır ve aktör- yapı tartışmasının uluslararası ilişkilerdeki ilk formları olarak değerlendirilebilir. Aktör - yapı tartışması ise temelde ontolojik bir problemdir ve disiplindeki mevcut tartışmalara 1980 sonrası dönemde eklemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the clearest examples of sociology- international relations convergence in recent years is Constructivism. Constructivism is based on the ontological assumptions of relationship between agent and structure. Constructivism adopts an understanding that reconciles traditional perspectives –individualist and holistic- on agent and structure and argues the ontological equality of agent and structure while defining the social reality. The first wave of agent- structure debate in discipline basically progressed through comments of Waltz's structuralism. Moreover, second and third waves of agent- structure debate composed of post-structuralist and Gramscian readings. Agent- structure problem in IR intertwined with the level of analysis problem and reductionist- sistemic theories debate. Level of analysis problem and reductionist- systemic theories debate is mostly related with methodological and epistemological problems. It is possible to evaluate these cases as the first forms of agent- structure debate in IR. In short, agent- structure debate is an ontological problem and engaged to current debates in IR discipline after 1980.