Sürdürülebilir turizm kapsamında yatırım projelerinin değerlendirilmesi; Konya'da yeşil yıldız-çevreye duyarlı termal otel yatırımı örneği
Sustainable tourism in the scope of evaluation of investment projects; Green star in Konya-environmentally sensitive thermal hotel investment in the example
  1. Tez No: 377708
  2. Yazar: MURAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ATIL BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma; sürdürebilir turizm ve çevreye duyarlı konaklama tesisi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da önemsenen yeşil yıldız belgelendirmesi ile sürdürülebilir turizm kapsamında özellikle son yıllarda Konya'da oluşan yeni termal kaynakların kullanımına yönelik örnek bir yeşil yıldız belgeli termal otel yatırım projesinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada, örnek yeşil yıldız belgeli termal otel yatırımı için, bilimsel bir ikili karşılaştırma yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) metodu yöntemi tercih edilmiştir. AHP yöntemi ile yatırım için belirlenen faktörlerin ağırlıkları tespit edilmiştir. Bu faktörlere göre hangi yerde termal otel yatırımı yapmanın en uygun olduğunu tespit etmek için ise TOPSIS metodu yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca turizm yatırımlarının değerlendirilmesinde finansal analiz olarak en çok kullanılan, net bugünkü değer analizi, iç karlılık ve yatırımın geri dönüş süresi analizleri kullanılmıştır. Yöntemlerin formülleri araştırmada excel'de formüller tek tek yazılarak yapılmış ve excel sonuçları araştırmaya aktarılmıştır. Araştırma sonucunda; Konya'daki termal kaynakların, sürdürebilir turizm kapsamındaki termal turizm yatırımı olarak değerlendirilebileceği, termal otel yatırımı için gerekli analizler yapılarak, Konya'daki termal turizm potansiyeli ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research evaluatedan exemplary green star certified thermal hotel investment projectfor the use ofnew thermal resources formed in Konyain recent years,under sustainable tourism and environmentally sensitive accommodations which isalso complimented by the Culture and Tourism Ministry in the scope of green star certification and sustainable tourism efforts. In the study, Analytical Hierarchy Process (AHP) method which is a scientific method of pairwise comparisons is the preferred method for certified green star thermal hotel investments for example. The determined weight factors for investment have been identified by AHP method.According to these factors TOPSIS method is preferred to find out whichis the most convenient place to invest thermal hotel.In addition, net present value analysis, internal analysis of profitability and return on investment period is used as the most widely used financial analysis for evaluation of investments in tourism. Research methods formulas are individually formulated to excel and results were transferred from excel to the research. Of the research; thermal tourism potential was revealedin Konya by performing thermal hotel investment analysis,sustainable tourism can be considered as investments under the thermal tourism commenting thethermal sources in Konya.