Tema'lı hayatlar sosyolojisi (Türkiye'de tüketim toplumunun tezahürlerini anlamak)
The sociology of themed lives (Understanding of consumer society's manifestations in Turkey)
- Tez No: 377721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, istekleri ihtiyaç haline getiren ve her bireyde farklıymışçasına aynı isteklerin yaratılması sürecine ilişkin tüketim toplumu tartışmalarına bir katkıda bulunmaktır. Bu minvalde özel olarak; Türkiye'de son zamanlarda görülmeye başlanan tematik eğlence, tematik alışveriş mekanları, konsept yaşam alanları, gündelik hayatta tematikleşme örnekleri verilmektedir. Günümüz toplumlarında belli bir tema etrafında şekillenen tüketim pratiklerinin Türkiye'de aldığı durum üzerinde durulmaktadır. Tez nihai olarak tematikleşmenin kapitalist tüketim pratiklerinde tüketiciyi tüketmeye yönelten ayartıcı bir rol üstlendiğini savunmakta ve konunun Türkiye özelinde aldığı şekil üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a contribution to the arguments about the consumer society which is the process of converting wants into needs and creating the same wants for all individuals as if they are unique to them. In this regard, some examples will be introduced especially about thematic entertainment, shopping centers, concept life spheres, thematization of daily life which are available in Turkey lately. The current situation of the consuming experiences in Turkey which are shaped around a definite thema in contemporary societies are going to be emphasized. Finally, the study claims that thematizations play a manipulating role which leads consumers to consume in capitalist consumption practices and relates with the subject in the scope of Turkey.