Karaman Müzesi Etnografik Seksiyonda sergilenen ateşli ve ateşsiz silahlar
The firearms and non firearms on display in the Ethnography Section of the Karaman Museum
  1. Tez No: 377726
  2. Yazar: İSMAİL ATCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUNDURACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
“Karaman Müzesi Etnografik Seksiyonda Sergilenen Ateşli ve Ateşsiz Silahlar”adlı bu çalışmamızda 37 adet ateşsiz silah 31 adet ateşli silah incelenmiştir. Ateşsiz silahlar; 14 adet yatağan, 15 adet kılıç, 5 adet kama, 1 adet meç, 2 adet de kasaturadan oluşmaktadır. Ateşli silahlar ise 22 adet tabanca, 1 adet top ve 8 adet tüfekten oluşur. Çalışmada incelenen örnekler Karamanoğulları Beyliği, XIX. ve XX. yy. Avrupa, Amerika ve Geç Osmanlı Dönemine aittir. Katalog bölümünde eserlerin müzeye ne zaman ve nasıl geldiği, hammaddesi, ölçüleri belirtilerek ayrıntılı tanımları yapılmıştır. Katalog kısmında eserlerin çizimleri, çizimler bölümünde de süslemesi bulunan eserlerin ayrıntılı çizimleri yer alır. Eserlerin yapımında; demir, çelik, deri, kemik, ahşap, boynuz gibi malzemelerin kullanıldığı görülür. Süslemede kazıma, kakma, savat ve taş yerleştirme gibi teknikler uygulanmıştır. Eserlerde bu tekniklerle yapılmış stilize bitkisel, geometrik motifler ve yazı kuşakları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, named“The firearms and non firearms on display in the ethnography section of the Karaman Museum”37 pieces of non firearms and 31 pieces of firearms were investigated. Non firearms; consist of 14 turkish swords, 15 swords, 5 daggers, 1 rapier and 2 bayonets. Firearms; consist of 22 pistols, 1 ball(artillery) and 8 rifles. The samples examined in this study Karamanoğulları, XIX. and XX. century Europe, America and belongs to the Late Ottoman Period. In the catalog section, when and how the works came to the museum, raw materials, dimensions were stated and were detailed descriptions. The are drawings of Works in the catalog and detailed drawings of embelishment works in the section drawings. In the making of Works it is seen that iron, steel, leather, bone and wood were used. Scraping, inlaid, savat and placements of Stones were performed in decoration. Made of this technique, stylized plant with geometric motifs and writing lines take place.