Karaman ili ayrancı ilçesinin ekomüze potansiyeli, bir ekomüze modeli önerisi
Ecomuseum potential of Karaman province ayranci district, an ecomuseum model proposal
- Tez No: 692406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNERÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Turizm, Education and Training, Museology, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
“Karaman İli Ayrancı İlçesinin Ekomüze Potansiyeli, Bir Ekomüze Modeli Önerisi”tez araştırmasında, pandemi koşulları da göz önünde bulundurarak Ayrancı'da sürdürülebilir kırsal kalkınmaya katkı sağlayacağı düşünülen“Bir ekomüze modeli için Ayrancı'nın sürdürülebilirlik potansiyeli nedir”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu amaçla Ayrancılı hemşehrilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz modeli ile analiz edilerek;“turizm, gastronomi, kültür, ekonomi, eğitim, sosyal gelişmeler, tanıtım, ulaşılabilirlik, yönetim modeli ve bölge”başlıklarında temalara ve alt temalara ayrılmış, temalar eylem planı eksenleri olarak belirlenerek öneri“Eylem Planı Taslağı”hazırlanmıştır. Yurtdışından; Melbourne Yaşayan Batı Müzesi (Avustralya), Kalyna Country Ekomüzesi (Kanada), Santa Cruz Ekomüzesi (Brezilya), Asahimachi Ekomüzesi (Japonya) ve Casentino Ekomüzesi (İtalya), Türkiye'den ise Ankara'da Altınköy Açık Hava Müzesi ve Anadolu Açık Hava Müzesi“Yaşayan Köy”, Bayburt'ta Baksı Müzesi ve Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Bolu'da Hüsamettindere Köyü Ekomüzesi, Çanakkale'de Opet Etnoköy Çıplak Projesi ve Kars'ta Boğatepe Köyü Kars Zavot Peynir Müzesi incelenmiştir. Elde edilen kuramsal bilgiler ekomüze model önerisine temel oluşturmuştur. Bu çalışmada literatür araştırması ile ortaya koyularak Ayrancı'nın ekomüze potansiyeli başlığı altında bir araya getirilen veriler, SWOT analizi ile değerlendirilerek Ayrancı'da bir ekomüze kurulması sürecinde Ayrancı'nın güçlü-zayıf yönleri ile konuya ilişkin tehdit ve fırsatlar ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Analiz çıktıları Ayrancı'da kurulacak bir ekomüze modeli önerisine alt yapı oluşturmuştur. Tüm incelemeler, analizler ve bulgular sonucunda Ayrancı'da kurulacak bir ekomüze modeli için“Planlama, Araştırma Geliştirme Çalışmaları ve Halkın Katılımı”,“Yönetim Planı”,“Ekomüze Alanı”,“Ayrancı Bellek Müzesinin Kurulması”,“Kaynak ve Pazarlama Yönetimi”,“Tanıtım ve Medya Yönetimi”ve“Eğitim Yönetimi”başlıkları altında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis survey“Ecomuseum Potential of Karaman Province Ayrancı District, An Ecomuseum Model Proposal”, an answer is sought to the question“What is the sustainability potential of Ayrancı for an ecomuseum model”which is considered to contribute to sustainable rural development in Ayrancı taking into consideration the pandemic conditions. Data obtained from the interviews with fellow townspeople of Ayrancı for this purpose are analyzed by using descriptive analysis model, a qualitative survey method, separated to themes and subthemes under the headings“tourism, gastronomy, culture, economy, education, social developments, promotion, accessibility, management model and region”, the themes are determined as action plan axes and proposed“Action Plan Draft”is prepared. From abroad, Melbourne's Living Museum of the West (Australia), Kalyna Country Ecomuseum (Canada), Santa Cruz Ecomuseum (Brasil), Asahimachi Ecomuseum (Japan) and Casentino Ecomuseum (Italy) and locally, Altınköy Open Air Museum and Anatolian Open Air Museum“Living Village”in Ankara, Baksı Museum and Kenan Yavuz Ethnographical Museum in Bayburt, Hüsamettindere Village Ecomuseum in Bolu, Opet Çıplak Ethno-Village Project in Çanakkale, Boğatepe Village Kars Zavot Cheese Museum in Kars are examined. Acquired theoretical information are taken basis to the ecomuseum model proposal. In this study, the data put forth by literature search and joined under the title of ecomuseum potential of Ayrancı are assessed by SWOT analysis and findings are reached concerning strong/weak aspects of Ayrancı and threats and opportunities concerning the subject in the process of establishing an ecomuseum in Ayrancı. Analysis outputs have formed the basis to an ecomuseum model proposal to be established in Ayrancı. As a result of all examinations, analyses and findings, proposals are presented for an ecomuseum model to be established in Ayrancı under the headings“Planning, Research and Development Works and Participation of People”,“Management Plan”, Ecomuseum Area“, ”Establishment of Ayrancı Memory Museum“, ”Resource and Marketing Management“, ”Promotion and Media Management“ and ”Education Management".