Erkeklerde infravezikal obstrüksiyonların değerlendirilmesinde ürodinamik çalışmaların rolü
- Tez No: 37774
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ERDURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma, infravezikal obstrüksiyonlu olguların ayırıcı tanısında ürodinaminin önemini vurgulamak için yapıldı. Prostatizm şikayeti bulunan 50 yaş üstündeki erkek hastalar ;Frimodt-Moller semptom skoru, digital rektal muayene, idrar ve kan analizleri,intravenöz pyelografî transrektal veya pelvik ultrasound ve bazı olgularda sistoskopi yapılarak infravezikal obstrüksiyon araştırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda infravezikal obstrüksiyon tanısı konulmuş ve operasyon kararı verilmiş 60 erkek hasta üzerinde bu çalışma yapıldı. Preoperatif 60 olguya, postoperatif 41 olguya üroflovmetri ve akım-basınç sistometrisi yapıldı. 17 olguda instable mesane saptandı. Üretral rezistans ve komplians değerleri hesaplandı. Sonuçlar değerlendirildiğinde; Obstrüktif semptomlarda düzelme % 68.39, irritatif semptomlarda düzelme % 24 dür. Ürodinamik incelemede 54 olguda(%90) düzelme vardı. Başarısız 6 olgu preoperatif dönemde ürodinamik olarak hipotonik mesane olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda ürodinaminin tanıda değeri olduğunu ve tedavi başarısı oranını artıracak kriter olduğuna karar verdik. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to emphasize the value of urodynamic studies in a group of patients with intravesical obstruction. We evaluated intravesical obstruction in patients, over 50 years of age, who suffered from prostatism. We performed Frimodt-Moller symptom score, digital rectal examination, urine and hematological analysis, intravenous pyelography and cystoscopy (in some cases) in these patients. We performed this study in 60 patients who we decided to operate with a diagnosis of intravesical obstruction. In 60 preoperative and 41 postoperative (3 rd month) cases, we performed uroflowmetry and flow-pressure cystometry. We diagnosed 17 cases as instable bladder. We evaluated urethral resistance and compliance values. When we analyzed our results, we found 68% and 24% improvements in obstructive and irritative symptoms, respectively. We found a 90% (54 cases) of improvement using urodynamic analysis. In failed 6 cases, hypotonic bladder was present in preoperative period. We concluded that urodynamic study is important in the diagnosis and increases the efficiency rate of treatment. 53