Vergi idaresinin düzenleme yetkisinin kapsamı ve sınırları
The scope and limits of the regulation authority of the tax administration
  1. Tez No: 407296
  2. Yazar: ALİ VOLKAN ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS HAKAN FURTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Tezimizin konusu, vergi idaresinin düzenleme yetkisinin kapsamı ve sınırlarıdır. Tez, giriş ve sonuç bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle konuya ilişkin temel kavram ve terimlerin tanımları yapılmış; daha sonra idarenin düzenleme yetkisinin kuramsal temelleri irdelenmiştir. Daha sonra, söz konusu bu yetkinin, hukuki niteliği ve unsurları, yazın ve yargı organlarının görüşleri doğrultusunda araştırılarak ortaya konulmuştur. İdarenin düzenleme yetkisinin kapsamı ve sınırlarını inceleyen ikinci bölümde, düzenleme yetkisinin kapsamı ve sınırları, idarenin suç, kabahat ve ceza belirleme yetkisinin var olup olmadığı sorusu çerçevesinde incelenmiştir. Dolayısıyla öncelikle suç ve cezaların yasallığı ilkesi üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmuş ve böylece düzenleme yetkisinin sınırları, yasallık ilkesi ışığında belirlenmiştir. Yasallık ilkesinin sadece suç ve cezalar açısından mı, yoksa kabahat ve idari yaptırımlar açısından da mı geçerli olduğu konusu üzerinde durulmuş ve bu doğrultuda vergi kabahat ve yaptırımları ayrıca mercek altına alınmıştır. Üçüncü bölümde, suç, kabahat ve ceza belirleme konusunda idarenin düzenleyici işlemlerine yetki veren yasalardan örneklere yer verilmiştir. Söz konusu yasaların anayasaya uygunluk denetimi ve neticesi değerlendirilmeye tabi tutulmuş; böylece genel bir değerlendirmeye ulaşılmaya çalışılmıştır. Suç ve kabahat ihdas eden idarenin düzenleyici işlemlerinden örneklerin yer aldığı dördüncü bölümde, bu örnekler Danıştayın konuya bakışı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuya yaklaşımı da, uluslararası metinler ışığında değerlendirilmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde, tarihsel süreçte büyük mücadeleler sonucu elde edilen suç/kabahat ve cezada kanunilik ilkesinden, her ne sebeple olursa olsun, vazgeçilmemesi gerektiği, idarenin düzenleme yetkisinin, kanunilik ilkesinin cevaz verdiği sınırlar dahilinde kapsamının belirleneceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is the scope and limits of the regulation authority of the tax administration. The thesis consists of four sections except for the introduction and conclusion. In the first section, the definitions of the basic notions and terms regarding the subject has been made; subsequently, the theoretical bases of the regulation authority of the administration was examined. After, legal characteristics and elements of such authority has been elaborated through researching of opinions of the doctrine and jurisprudential organs. In the second section examining the scope and limits of the regulation authority of the administration, scope and limits of the regulation authority has been examined in frame of the question whether the administration has an authority to determine crime, misdemeanor and punishment or not. Accordingly, principle of legality in crimes and punishments have been elaborated in detail and therefore, the limits of the regulation authority has been determined in light of the principle of legality. Furthermore, the issue of whether the principle of legality is only valid for crimes and punishments or if it is also valid for the administrative penalties has been elaborated and accordingly, tax misdemeanors and penalties have been separately examined. In the third section, examples the laws giving authority for regulatory transactions of the administrations in determining crimes, misdemeanors and penalties. Constitutional assessments and results of these laws have been evaluated with a view to reach a general evauluation. In the fourth section, which includes examples from the regulatory transactions of the administration stipulating crimes and misdemeanors, such examples have been assessed from the standpoint of the State Council. Furthermore, the approach of the European Court of Human Rights to the subject has been evaluated in the light of international texts. In the conclusion and assessment section, it has been indicated that principle of legality in crime/misdemeanor and punishment, which has been achieved as a result of huge struggles in the historical process, shall not be abandoned for any reason and that the scope of the regulation authority of the administration would be determined within the limits allowed by the principle of legality.