Yöresel festival üzerine görsel etnografik bir inceleme: Ankara 'Beypazarı Festivali' örneği
A visual ethnographic study on the local festival: the sample of Ankara 'Beypazarı Festival'
- Tez No: 377941
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUHTAR KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Festivaller antik dönemden günümüze bütün toplumlar tarafından dünya genelinde yaygın olarak düzenlenen kültürel performanslar olarak tanımlanmaktadır. Festivaller, takvimsel olarak düzenlenenlerden belirli bir kültürün simgesel dünyasını yansıtmayı amaçlayan yerel eğlencelere kadar pek çok şekilde düzenlenmektedir. Toplumsal dayanışma, kültürel mirasın korunması, gündelik yaşamdan bir süreliğine kaçış, çatışmaları çözme gibi işlevleriyle festivaller antropologların ve halkbilimcilerin ilgi alanına girmektedir. Bu çerçevede, Türkiye'de takvime dayalı olarak yapılan, farklı amaçlar ve farklı işlevler üstlenen çok sayıda yöresel festival bulunmaktadır. Her yıl haziran ayında Ankara ili, Beypazarı ilçesinde gerçekleştirilen ve“Beypazarı Festivali”olarak bilinen şenlik de bunlardan biridir. Yapılan bu çalışma ile Beypazarı Festivali'nin, fotoğrafa dayalı görsel etnografik bir betimlemesi verilmeye çalışılmıştır. Böylelik Beypazarı Festivali'nin günümüzdeki görünümü, festivalin yapısı ve içeriği, festivalin akışı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Festivals are defined to be types of cultural performances that have been arranged across the world's societies since the ancient times. Examples of festivals range from those concerned with calendar customs or with local entertainments that organized by a community in symbolic form to display actual life of the community. By the functions such as providing social integration, preserving cultural heritage, constituting a break in daily life, solving the social conflict, festivals are studied by anthropologists and folklorists. In this point of view, there are numerous festivals with their objects and functions that occur at calendrically in Turkey.“Beypazarı Festival”which is celebrated every year in June and organized in Ankara, Beypazarı is one of the local festivals of Turkey. It is tried to be given a visual ethnographic description which based on photography with this study. Hereby it is tried to be given current view of Beypazarı Festival, structure and content of festival, duration of festival.