Klasik liberalizmden piyasa anarşizmine devlet, savaş ve barış ilişkisi: kuramsal bir çözümleme
Relation of state, war and peace in classical liberalism to market anarchism: a theoretical analysis
  1. Tez No: 377942
  2. Yazar: BELGİN BÜYÜKBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada, geçtiğimiz yüzyıldan günümüze yaşanan felsefi ve ideolojik dönüşüm neticesinde klasik liberal teori içinde, üç çağdaş liberal yaklaşımın belirginleştiği iddia edilmektedir. Piyasa/devlet ayrımı aracılığıyla yapılan tahlilde, ilk liberal ekol, klasik liberalizmin devamı niteliğini taşıyan sınırlı devlet taraftarı minarşist liberteryenizmdir. İkinci akım olan sosyal liberalizm ise, piyasa kurumunun adaletsizlik yaratacağı ve toplumsal işbirliğine zarar vereceği savından hareketle, müdahaleci ve denetimci bir devlet tasavvurunu benimser. İlk iki ekolün aksine piyasayı gönüllü ilişkiler düzeni olarak gören anarşist liberteryenizm, devleti gereksiz ve kaçınılabilinir kötülük olarak kabul eder. Günümüz çağdaş liberal akımların politik teorileri ile devletler arası ilişkiler yaklaşımı arasındaki bağlantı güçlüdür. Sosyal liberal düşünce, siyasi olarak liberal demokrasi ve güçlü devlet anlayışını benimser. Liberal demokratik ülkelerin savaşmaya yönelik teşviklerinin olmadığı yönündeki demokratik barış görüşünü benimseyen sosyal liberalizm diğer devletlerle paternalist ilişki kurar. Anarşist liberteryenizm ise, yalnızca bireylere ve serbest piyasada değil, aynı zamanda diğer devletlerle ilişkilerde devlet müdahalesine karşıdır ve dış politikada izolasyonizmi benimser. Savaşların aktörlerinin devletler olduğunu ileri süren anarşist liberteryen görüş, bireyler arası ilişkilerde olduğu gibi toplumlar arasındaki ilişkilerde de barışçıl işbirliğinin sürdürülebilmesi için devletin cebri tekeli tamamen piyasa toplumunun gönüllü işleyen uzlaşmacı piyasa toplumuna devredilmesi gerektiğini savunur. Piyasa anarşizminin esası olan özel mülkiyet, saldırmazlık aksiyomuna dayanır. Diğer tüm mal ve hizmetler gibi güvenlik ve adalet hizmetleri de gönüllü ilişkilere dayanan piyasa tarafından sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is claimed that three contemporary liberal approaches have emerged as a result of philosophical and ideological transformation in classical liberalism theory. The Analysis of three approaches are based on the free market/state dualism. Namely, one of these approaches is minarchist libertarianism that defends limited state like classical liberalism. Secondly, social liberalism which sees to free market as a source of unfairness and leads to harm social cooperation, aimed to accomplish interventionist powerful state. Third approach is called anarchist libertarianism which sees free market as a voluntary relations order, regarded the state unnecessary and avoidable evil. There is a strong connection between political theory and their international relation (IR) approaches of contemporary liberal movements. Social liberalism adopts the democratic peace those democratic countries hesitant to engage in armed force, establishes paternalistic relations with other countries. Anarchist libertarianism, however, is against to intervention free market, but also relationship with among the state and embraced the isolation in foreign policy. Anarchist libertarian view, which sees the states as the actors of the wars, advocates transferring the coercive power of the state to the voluntary and consensual forces of market society for maintaining peaceful relationship between different societies. Property rights and non-aggression axiom are the main principles of voluntary change system or free market anarchism.