Türk yüksek yargısında kamu yararı kavramı
The concept of public interest in turkish high judiciary
- Tez No: 377949
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Toplum halinde yaşamak çeşitli kurallar ve düzenlemelere tabi olmayı gerektirmektedir. Bu kural ve düzenlemeler aynı zamanda bireylerin hak ve özgürlüklerinin sınırlanmasına da neden olmaktadır. Kamu yararı kavramı ise konulan kurallar ile yapılan idari işlem ve eylemlerin genel nitelikteki amacını ve aynı zamanda nedenini oluşturmaktadır. Yine kamu yararı kavramı bu işlevinin sonucu olarak çeşitli hak ve özgürlükler açısından bir sınırlama nedeni niteliği de taşımaktadır. Dolayısıyla kamu yararı kavramı sık karşılaştığımız sürekli duyduğumuz bir kavramdır. Bu kadar çok kullanılan bir kavram olmasına rağmen kamu yararının kesin ve net bir tanımı yapılmamıştır. Kavramın içeriği belirsiz ve soyut bir kavram olması bu duruma neden olmaktadır. Gerçekten de kamu yararı kavramı farklı koşullarda farklı şekillerde anlaşılabilmektedir. Çalışmada kamu yararı kavramının öncelikle teorik çerçevesi çizilmeye çalışılacaktır. Bunun yanında kavrama daha somut açıdan yaklaşıldığında, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarında kamu yararı kavramının nasıl yorumlandığı incelendikten sonra, kararlarına yer verilmek suretiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kavramı ne şekilde değerlendirildiğine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Living in form of a society definitely requires to be subject to various rules and arrangements. Such rules and arrangements at the same time result in putting boundaries to the rights and liberties of individuals. Whereas the concept of public interest with its rules imposed, forms, with its general characteristics, the objective and at the same time the reasons, for administrative transaction and actions. Again, the concept of public interest also functions to result in restrictions from the angle of various rights and freedoms. Accordingly, the concept of public interest is, frequently met and heard, phenomena. Despite being a concept so frequently used, there is no strict and clear definition made of this concept. Content of the concept, being uncertain and abstract, has resulted in such a situation. In fact, concept of public interest is understood differently under changing conditions. In this study, priority is given to form a theoretical framework for the concept of public interest. Along with this, the concept is approached more abstractly and after examining how the concept of public interest is used and interpreted, in judgments reached at Constitutional Court and Council of State, attempt is made to indicate the method used in making assessments with this concept in reaching at decisions, by the European Court Of Human Rights.