Evli çiftlerde şiddeti yordayan etmenler: partnerin sadakatine ilişkin açık ve örtük algılar ile öfke duygusu
Predicting factors of violence among married couples: explicit and implicit perceptions of partner's fidelity and anger
  1. Tez No: 377950
  2. Yazar: CEREN ATAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilikte partnerin sadakatine ilişkin açık ve örtük algı ile evlilikte çiftler arasında yaşanan şiddet arasında, açık ve örtük öfke duygusunun aracılık ettiği bir ilişki olup olmadığını test etmektir. Bunun yanısıra evlilikte şiddetin karşılıklı olup olmadığı ile partnerin sadakatine ilişkin algı ve öfkenin açık ve örtük şekilleri arasında ilişki olup olmadığı da çalışmanın sorularıdır. Çalışmanın örneklemi normal örneklemden seçilmiş 84 evli bireyden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla Sadakat Algısı Ölçeği, Örtük Çağrışım Testi, Duygu Deneyimi Ölçeği ve Yaklaşma- Kaçınma Görevi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırma denencelerinin bir kısmı desteklenmiştir. Bulgular, partnerin sadakatine ilişkin açık ve örtük algı arasında ilişki olduğuna; hem açık hem de örtük sadakat algısının evlilikte yaşanan şiddeti yordamada etkili olduğuna; sadakat algısının alt boyutu olan güven duymanın,evlilikte yaşanan şiddeti yordadığına ve açık öfkenin bu ilişkiye aracılık ettiğine; evlilikte yaşanan şiddetin büyük bir oranda karşılıklı seyrettiğine işaret etmektedir. Ancak bulgular, örtük öfkeye ilişkin denenceleri desteklememiştir. Çalışmanın bulguları ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to test the relationship between explicitly and implicitly perceived fidelity of the partner and violence between couple which is mediated by explicit and implicit anger in marriage. On the other hand, mutuality of marital violence and the relationships between explicit and implicit forms of perceived fidelity of the partner and anger are other research questions. Study sample consisted of 84 married people which is selected from normal sample. Instruments included Perception of Fidelity Scale, Implicit Association Test, Emotional Experience Scale and Approach- Avoidance Task. As a result of the analysis, the hypotheses are partially supported. The results indicated that there is a relationship between explicitly and implicitly perceived fidelity; both explicitly and implicitly perceived fidelity have an effect to predict violence in marriage; trust subdimension of perception of fidelity predicts violence in marriage and explicit anger mediates this relationship; violence in marriage is mutual to a large extent. However, the results did not support the hypotheses related to implicit anger. Results of the study and suggestions for future research were discussed.