Toplumsal güvenliği tehdit eden dinle ilişkili sorunlarla başa çıkmada entelejans eğitimine din eğitiminin katkısı (bir hizmet-içi eğitim modeli geliştirme denemesi)
Contribution of religious education to intelligence education in dealing with the religion-related problems that threaten public security (an attempting of development of in service-training model)
  1. Tez No: 377955
  2. Yazar: KOÇTUĞ VOLKAN ÖZBİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KIZILABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Religion, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Demokratikleşme sürecinde yaşanan karmaşıklar içinde entelejans sahasında yapılacak reformlara katkı sağlayacak, stratejiler geliştirmeyi olanaklı kılabilecek ve istihbaratın hizmetiçi eğitimine konu olabilecek bir din eğitim modeli arayışında din, eğitim, entelejans olmak üzere üç parametre üzerinde çalışılması gerekiyordu. İstihbarat ile eş anlamlı kullanılan ancak daha geniş içeriğe sahip entelejans ihtiyaçları ise kamu yönetiminin önleyici (proaktif) anlayışa sahip güvenlik konsepti ile karşılanabilirdi. Bu bağlamda, yasama, yürütme ve yargının işlevleri, entelejansın içeriği ve dinin hizmetiçi eğitimine konu edilmesi incelenirken; Türk-İslam düşünürleri, aldıkları eğitimler ve eserlerinden hareketle, Osmanlı Öncesi Türklerde ve Osmanlı İmparatorluğu'nda istihbarat irdelenmiştir. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Türk istihbaratı ve gelişiminin yanı sıra günümüzde kamuda bilgi merkezli (istihbarat destekli) karar alma noktaları, yaklaşımlar, entelejansın disiplin olma yönündeki çalışmaları ve hizmet-içi eğitimine katkı sağlayacak çağdaş din eğitim modelleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was essential to be focused on three parameters such as religion, education and intelligence in search for a religious education model to employ in reforms in intelligence in the process of democratization, to enable development of strategies and to be issued in in-service training of information. Can be used interchangeably with information, but possessing a broader content, intelligence needs can only be met by the proactive security concepts of public administration. Within this context, the functions of legislation, execution and justice, the content of intelligence and utilization of religion in in-service education are sought while former intelligence in Pre-Ottoman and Ottoman era is examined via the works and educational backgrounds of Turkish-Islamic thinkers. Besides these, knowledge centered decision making points in Turkish Republic (with the assistance of intelligence), approaches, the attempts of intelligence in becoming a scientific discipline and modern useful religious educational models in in-service training are examined.