Katılım yükü varsayımının yabancı dilde eşdizimli sözcük öğretimindeki rolü: ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite hazırlık öğrencileri üzerine bir çalışma
The role of involvement load hypothesis in teaching collocations: a study on turkish efl students at preparatory school
  1. Tez No: 377954
  2. Yazar: SEDA ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PEÇENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, Laufer ve Hulstijn (2001)'nin Katılım Yükü Varsayımının yabancı dilde eşdizimli sözcük öğretiminde kullanılacak görev seçiminde ve görevlerin etkililiğine yönelik önceden kestirimde bulunmadaki geçerliliğinin sınanması amaçlanmıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İngilizce Hazırlık programında okuyan iki farklı dil düzeyinden (temel ve orta altı dil düzeylerinden) İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencileri ile yapılan bu çalışmada, çevrimiçi ortamda yapılacak farklı katılım yükü indeksinden üç görev ve aynı katılım yükü indeksine sahip ikişer görev kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan görevler ve Katılım Yükü Varsayımına göre Katılım Yükü İndeksleri (KYİ) şu şekildedir: Okuma ve boşluk doldurma görevi (KYİ=2); grafik düzenleyicilerini doldurma (KYİ=3); paragraf yazma (KYİ=3); diyalog tamamlama (KYİ=4); sözlükle paragraf yazma (KYİ=4). Her görevin ardından hedef eşdizimli sözcüklerin biçim, anlam ve kullanım boyutlarının edinimi sınamak için biçim, anlam ve kullanım testi olmak üzere 3 farklı test uygulanmıştır. Bu testler, görevin bir sonra sonrasında da yeni öğrenilen eşdizimli sözcüklerin hatırlanma oranını bulmak için tekrar uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda Katılım Yükü Varsayımı ile genel olarak çelişen sonuçlar bulunmuştur ve varsayım doğrulanamamamıştır. Diğer taraftan, tüm uygulamaların tamamlanmasının ardından bir hafta sonra verilen sonteste ve sormacaya ait sonuçlar ise bilgisayar üzerinden değişik türde görevler yapmanın eşdizimli sözcük öğreniminde önemli katkılarının olabileceğini göstermiştir. Eşdizimli sözcük öğretiminde görev kullanımı ve görevlerin etkililiği anlamında, Okuma ve Boşluk Doldurma görevi ve Diyalog tamamlama görevlerindeki başarı ve katılımcıların sormacaya verdikleri cevaplar ile eşdizimli sözcüklerin anlamını ve kullanımını örneklendiren, sözcüklerin kullanımını destekleyen ve alışılmışın biraz daha dışında eğlendirici olan görevlerin daha etkili olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at testing the Involvement Load Hypothesis developed by Laufer and Hulstijn (2001) in terms of its feasibility in selecting tasks for teaching collactions in EFL and foreseeing the efficiency of tasks. In this study which is carried out with Turkish EFL students studying at Eskişehir Osmangazi University Preparatory School at two different language levels of proficiency (elementary and pre-intermediate), three tasks having different involvement load index and two pairs of tasks having same different involvement index have been implemented online. The tasks and their involvement load indexes (ILI) are: reading and filling blanks (ILI=2); completing graphic organizers (ILI=3); paragraf writing (ILI=3); completing dialogues (ILI=4); paragraph writing with dictionary (ILI=4). Following each task three different tests have been applied in order to test form, meaning and use dimensions of target collocations. These tests have also been repeated one week later in order to find out the recall rate of newly learned collocations. As a result of the analysis of collected data, contradictory findings with Involvement Load Hypothesis have mostly come out and the hypothesis has been rejected. On the other hand, the findings of the posttest and survey given one week later after the completion of all procedures show that doing different kinds of online tasks may greatly contribute to the learning of collocations. In terms of using tasks for teaching collocations and its efficiency, the success in“Reading and filling blanks”and“Completing dialogues”tasks and participants' answers in the survey has revealed that tasks exemplifying the meaning and use of collocations, supporting the use of these collocations and being more fun and beyond the routine may be more effective.