Ömer Kari Muhammed/Ceng-Name
Ömer Kari Muhammed/Ceng-Name
- Tez No: 377967
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyıl yaşamış Ömer Kari Muhammed tarafından kaleme alınmış“Ceng-name”adlı eser üzerinde gerçekleştirilmiştir. Eser, 19. yüzyıl Doğu Türkistan coğrafyasında yaşanan siyasi ve askeri durumu, Yakup Bey ve onun Döngen ve Çinlilerle olan münasebetleri üzerinden anlatan nazım-nesir tarzında yazılmış bir ceng-namedir. Tez, Giriş-Dil İncelemesi-Metin-Sözlük/Dizin ve Tıpkıbasım bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde eserin içeriği ve tarihi kapsamı belirtilmiş, yazar ve eserleri tanıtılmış, Çağatay dönemi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde eserin dilbilgisel özellikleri; imla özellikleri, ses bilgisi ve şekil bilgisi olarak ele alınmış, ikinci bölümde metin aktarımı verilmiş, üçüncü bölümde metnin dizin ve sözlük çalışması sunulmuştır. Çalışmamızın sonuna da metnimizin tıpkıbasımı eklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ceng-name, Yakup Han, Çağatay Türkçesi, dil bilgisi, sözlük-dizin.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on the work of“CENG-NAME”written by Ömer Kari Muhammed who lived in 19. century. The work is a ceng-name written in the form of prose/poetry which tells us about the political and military situation in the 19th century Eastern Turkestan through Yakup Bey and his relations with Döngen and the Chineese. The thesis is comprised of sections of; introduction – language assesment – text – dictionary/index and facsimile. In the introduction of our study, the content and historical context of the work are clarified, the writer and his publications are introduced, brief information is provided about Jagatai phase.In the first section, grammatical aspects of the text are handled as orthographic, sonics and morphology; in the second section, text transfer is presented; in the third section, index and vocabulary are given. And finally, facsimile is submitted. Key Words : Ceng-name, Yakup Bey, Jagatai Turkish, grammatic and vocabulary/index.