Üretim sanayiinde iş ölçümleri, makine ve iş gücü standartlarının tespiti ile kapasite hesaplarının yapılması ve Türkkablo A.O. da uygulanması
Determination of work measurement, machinery and labor standards and capacity calculation in production industry and applicatons by Türkkablo A.O.
  1. Tez No: 377971
  2. Yazar: FİKRİYE TOKER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İSMAİL DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş ölçümleri ve standartlarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu tez çalışmasının birinci bölümünde, bu konuda teorik bilgi verilerek üretim sanayiinde iş ölçümleri teknikleri ile standartların belirlenmesi konularına açıklık getirilmiştir. İkinci bölümde kapasite konusu, kapasite çeşitleri,“-teorik, -normal ve -fiili”kapasite planlaması tabirlerinden ne anlaşılacağı ve bir işletmenin kendi kapasitesini belirlemesinde hedef alabileceği etmenlerin neler olabileceği belirlenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise uygulamanın yapıldığı Türkkablo A.O. Telefon Kablo Fabrikası için önce kullanılan üretim makinalarından birinin (bakır çekme) kapasitesi belirlenmiştir. Bundan sonra Telefon Kablo Fabrikasının 1984 yılı durma analizleri yapılarak makinalardaki durmaların hangi sebeplerden kaynaklandığı belirlenmiş ve makina kullanım etkinliklerinin artırılabilmesi için hangi durmaların önlenip yada azaltılabileceği irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, bölüm I ve bölüm II de anlatılan teorik bilgilerin ışığında Türkkablo A.O. Telefon Kablo Fabrikasında yapılabilecek iş ölçümleri, standartları hesaplama, kapasite belirleme çalışmalarının yanında durmaların da azaltılması yoluyla üretimde verimliliğin nasıl sağlanabileceği konusu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the determination of the business metrics and standards. In the first part is given theoretical knowledge and have been clarified to work measurement technics in production indurstry, machinery and labour standards. In the second part is determined the capacity, kind of capacities, what can be understood“-Theoretical, -normal, and – actual capacity”and capacity planning, In addition it is determined what are the factors for a business to determine its self capacity. In the third and final part, firstly the capacity has been calculated for the copper wire machine at the Telephone Cable Factory in Turkkablo A.O. which are made the applications. Later, the telephone cable factory's stoppings are analyzed in 1984 and preventable and reducible stoppings were examined for the increasing the machinery efficiency and productivity. In conclusion, the work measurements, standards and capacity calculations, and increacing the productivity by the reducing of stoppings are examined in the light of theoretical knowledge, were described in part I and II.